24 listopada 2016

Sprawozdanie z konferencji „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży. Kiedy kończy się przyjemność a zaczyna uzależnienie”

W dniu 8 listopada 2016 r. w audytorium Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach odbyła się konferencja szkoleniowa pt.: „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży. Kiedy kończy się przyjemność a zaczyna uzależnienie". Organizatorami konferencji byli – Kuratorium Oświaty w Kielcach i Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Uczestników powitali Pan Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty i Pan dr Zdobysław Kuleszyński – Prorektor ds. badań i współpracy regionalnej WSEPiNM w Kielcach.

Specjaliści z zakresu pedagogiki, psychologii, terapii uzależnień, dietetyki, kosmetologii, a także informatyki i prawa przybliżyli problematykę zagrożeń różnymi formami uzależnień od czynności. Uczestnicy wysłuchali wykładów:

  • dr Anny Tokarskiej na temat uzależnień odżywiania pt. „Anoreksja, bulimia, ortoreksja. Zaburzenia odżywiania prowadzące do wyniszczenia organizmu”;
  • Alicji Gołdzińskiej – pt. „Opalanie jak narkotyk. Przyczyny i skutki tanoreksji”;
  • Moniki Zawadzkiej-Chłopek na temat uzależnień od komputera i internetu pt. „Uwięzieni w Sieci. E-uzależnienia uczniów”;
  • Pauliny Łochowskiej – pt. „Uczniowie a hazard. Aspekty prawne”.

Wystąpienie Pani Ireny Sobieraj – pedagoga szkolnego pokazało przykłady stosowanych w szkole działań  profilaktycznych i strategii interwencji w sytuacji pojawienia się uzależnienia od czynności. Specjalista terapii uzależnień – Pan Łukasz Niewczas ukazał aspekty praktyczne terapii uzależnień behawioralnych zwracając uwagę na kształtowanie  kompetencji psychospołecznych uczestników terapii.

Podczas konferencji zostały również przedstawione kryteria tworzenia szkoły promującej zdrowie, zasady uzyskiwania certyfikatu wojewódzkiego i krajowego, które  omówiła Pani Małgorzata Połeć – wojewódzki koordynator szkół promujących zdrowie.

Konferencja skierowana do dyrektorów, nauczycieli, pedagogów, psychologów w szkołach i placówkach pokazała, że czynnikiem chroniącym dzieci i młodzież przed uzależnieniami od czynności może być wiedza i świadomość, jakie mechanizmy nimi rządzą, kiedy się pojawiają i jak się rozwijają.  W terapii dużą rolę odgrywa dostęp do specjalistycznych grup wsparcia, dostosowanych do potrzeb konkretnej osoby.

Materiały pokonferencyjne przygotowane przez wykładowców w formie prezentacji multimedialnych zostaną udostępnione w późniejszym terminie.  O możliwości zapoznania się z ww. materiałami zostaniecie Państwo poinformowani komunikatem, który ukaże się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Kazimierz Mądzik