5 października 2023

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV przeznaczony dla dziewcząt i chłopców w wieku 9-18 lat

1 czerwca 2023 r. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV przeznaczony dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Od 2 września pogram ten został rozszerzony – dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9. do 18. roku życia.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Odpowiada on za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Szczepienia przeciw HPV to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nowotworom związanym z HPV. Zapewniają długotrwałą ochronę przed zakażeniem HPV i chorobami wywołanymi wirusem brodawczaka ludzkiego. Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest blisko 18 tysięcy nowych przypadków zachorowania na raka piersi, a umiera z powodu tej choroby 20 kobiet dziennie.

Szczepienia ochronne stanowią jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV. Ponadto aż 0 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Od rozpoczęcia programu 1 czerwca 2023 r. z bezpłatnych szczepień skorzystało już ponad 109 tys. dzieci i młodzieży. Zależy nam na tym, aby tę możliwość miało jak najwięcej uczniów. Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazanie dyrektorom i nauczycielom nadzorowanych przez Państwa placówek informacji o powszechnym programie szczepień przeciw HPV. Szczepienia te są w pełni dobrowolne, a decyzję w ich sprawie podejmują rodzice lub opiekunowie dzieci po konsultacji z lekarzem.

Wszelkie niezbędne informacje na temat programu szczepień przeciw HPV dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/hpv.