30 sierpnia 2023

„Heraldyka w kręgu Jerzego Ossolińskiego”. Wykład dra hab. Tomisława Giergiela

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wykład dra hab. Tomisława Giergiela „Heraldyka w kręgu Jerzego Ossolińskiego”. Wykład towarzyszący wystawie czasowej „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”, po wykładzie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

  • Wstęp wolny
  • Czwartek, 31 sierpnia 2023 r. godz. 17.00
  • Zamek Królewski w Sandomierzu

Wystawa prezentuje postać Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który poprzez miejsce urodzenia oraz niemalże całe życie związany był z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską. Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy, wizerunki Jerzego Ossolińskiego, pamiątki rodowe Ossolińskich, eksponaty nawiązujące do działalności dyplomatycznej prowadzonej m.in. we Włoszech.

Kluczowym wątkiem tej wystawy jest podkreślenie znaczenia działalności oraz zasług Jerzego Ossolińskiego w kształtowaniu stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w XVII w., a także ukazanie związków rodu Ossolińskich z Ziemią Sandomierską. Jej celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat działalności polityczno – dyplomatycznej rodu Ossolińskich, związanego z historyczną Ziemią Sandomierską.

Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym omówione zostały różnorodne aspekty działalności politycznej „magnata z Sandomierza” oraz związków rodu Ossolińskich z regionem sandomierskim.