Kategoria: Informacje MEiN

24 stycznia 2023

Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza będą kształciły przyszłych inżynierów jądrowych

Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jako pierwsze uruchomią studia na kierunku energetyka jądrowa. Kształcenie specjalistów w tej dziedzinie to jedno z najważniejszych wyzwań dla rozwoju atomu w Polsce. Inżynierowie jądrowi będą potrzebni do obsługi elektrowni atomowych, które w kolejnych latach powstaną w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki wspiera rozwój nowego kierunku.

23 stycznia 2023

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego

Debaty, konferencje, koncerty, materiały edukacyjne to jedynie część inicjatyw związanych z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia upamiętniające największy w XIX w. polski zryw narodowy są oddaniem hołdu poległym za ich patriotyzm, bohaterstwo i niezłomność.

22 stycznia 2023

Konkurs na kandydata na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw szkoły średniej w Szkole Europejskiej w Luksemburgu (Luksemburg II)

Minister Edukacji i Nauki ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw szkoły średniej w Szkole Europejskiej w Luksemburgu (Luksemburg II). Oferty należy przesyłać w terminie do dnia 30 stycznia 2023 r. (liczy się data wpływu) na adres Ministerstwa Edukacji i Nauki. Szczegółowe wymagania dla kandydatów są podane w ogłoszeniu. Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/konkurs-na-kandydata-na-stanowisko-zastepcy-dyrektora-do-spraw-szkoly-sredniej-w-szkole-europejskiej-w-luksemburgu-luksemburg-ii

18 stycznia 2023

„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” – rusza IV edycja konkursu

Startuje IV edycja ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Inicjatywa skierowana jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia uczelni położonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 24 marca br. Członkiem Komitetu Honorowego jest Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, a inicjatorem przedsięwzięcia Marszałek […]

17 stycznia 2023

Komunikat – wynagradzanie egzaminatorów

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego. Konsultacje publiczne projektu potrwają 21 dni.

12 stycznia 2023

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – zachęcamy do udziału w turnieju PZPN

Zachęcamy uczniów szkół podstawowych do udziału w XXIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promowanie wartości związanych ze sportem i ideą walki fair-play. Turniej jest objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

11 stycznia 2023

Bezpłatny dostęp do bazy materiałów edukacyjnych – współpraca GovTech i Skiware

„Edukacja na miarę XXI wieku dla każdej szkoły podstawowej w Polsce!” – pod tym hasłem odbyła się konferencja z udziałem Justyny Orłowskiej, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. Podczas wydarzenia Justyna Orłowska przybliżyła efekty współpracy Centrum GovTech z firmą Skiware, dzięki której każda szkoła podstawowa w Polsce będzie mogła skorzystać z bazy bezpłatnych […]

3 stycznia 2023

Szkoła przyszłości zaczyna się już dziś

Zachęcamy do obejrzenia spotu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła przyszłości już dziś”. Materiał przybliża możliwości rozwoju, jakie oferuje uczniom współczesna edukacja. Dzięki podejmowanym działaniom i realizowanym programom Ministra Edukacji i Nauki, które zapewniają nowoczesne pomoce dydaktyczne i odpowiednie wsparcie, młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania, osiągać sukcesy i spełniać marzenia.

30 grudnia 2022

Siła narodów według Dmowskiego – XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

Zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w XI Konkursie Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu eseju, pracy plastycznej lub krótkiego filmu, które będą nawiązywały do tematu przewodniego „Siła narodów według Dmowskiego”. Zgłoszenia można wysyłać do 26 stycznia 2023 r. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

22 grudnia 2022

Zmiana w regulaminie konkursu „Zawodowiec Roku 2022”

W regulaminie konkursu „Zawodowiec Roku 2022” doprecyzowano informację dotyczącą nagród. Każdy uczestnik, który uzyska tytuł „Zawodowca Roku 2022” w danej dziedzinie, a także uczestnicy wyróżnieni, otrzymają dyplomy i vouchery do wykorzystania w sklepie ze sprzętem elektronicznym.

19 grudnia 2022

Podsumowanie projektu „Innowacyjna historia”

Minister Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska uczestniczyli w podsumowaniu projektu „Innowacyjna historia – nowoczesne technologie w służbie edukacji”. Wydarzenie obyło się w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych i zostało zrealizowane w ramach warsztatów „Szkoła przyszłości już dziś”.

15 grudnia 2022

Zakup komputerów dla szkół – zachęcamy do przesyłania opinii i uwag

Na naszej stronie opublikowaliśmy wstępne procedury określające przekazanie komputerów przenośnych do szkół w całej Polsce. Wsparciem zostaną objęci nauczyciele (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) oraz uczniowie klasy IV szkoły podstawowej. Przekazanie komputerów jest planowane do końca III kwartału 2023 r. Zachęcamy do przesyłania opinii i uwag w tym zakresie. Na zgłoszenia czekamy do 21 grudnia.

13 grudnia 2022

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym – trwa rejestracja dla szkół

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Wydarzenie jest organizowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szkoły, które wezmą udział w wydarzeniu, otrzymają pakiety edukacyjne. Dodatkowo będą mogły zgłosić kandydata do stypendium sportowego Tropem Wilczym. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 grudnia 2022 r.

7 grudnia 2022

„Wolontariat w szkole – zgodnie z prawem” – poradnik

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej udostępniliśmy publikację „Wolontariat w szkole – zgodnie z prawem”. Poradnik jest skierowany do kadr oświatowych, opiekunów szkolnych kół wolontariatu, koordynatorów wolontariatu, wolontariuszy oraz ich rodziców. Zawiera najważniejsze informacje dotyczące organizacji wolontariatu w szkole. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

6 grudnia 2022

JEŻ nauczy jeść

Nawyki żywieniowe ukształtowane w dzieciństwie często pozostają z nami w dorosłym życiu. Dlatego też zdrowa i zbilansowana dieta powinna być wprowadzana od najmłodszych lat. Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych wspiera wspólny program Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia Junior-Edu-Żywienie (JEŻ), który jest skierowany do uczniów klas I-VI szkoły podstawowej.

6 grudnia 2022

Drugi Ogólnopolski Konkurs „Dobry Obywatel” rozstrzygnięty!

Znamy laureatów drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Dobry Obywatel”. Uczniowie przygotowali ponad 300 kreatywnych prac – autorskich gier lub quizów wykonanych techniką plastyczną lub z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych. Konkurs zorganizował Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Centrum GovTech oraz Radą Dzieci i Młodzieży RP. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki.

24 listopada 2022

SkillsPoland 2022 – rozpoczęły się największe w Polsce zawody szkolnictwa branżowego

W Gdańsku rozpoczęły się trzydniowe zawody SkillsPoland 2022. To największy w Polsce konkurs umiejętności branżowych. W rywalizacji weźmie udział blisko 200 zawodników, którzy zmierzą się w 22 konkurencjach. Podczas inauguracji SkillsPoland przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Edukacji podpisali umowę na realizację projektu EuroSkills 2023 Gdańsk. Wartość przedsięwzięcia to prawie 33 mln zł.

23 listopada 2022

„Dostępna szkoła” – materiały z konferencji

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z konferencji „Dostępna szkoła”. Przybliżają one najważniejsze zagadnienia związane z edukacją włączająca, Zintegrowaną Platformą Edukacyjną oraz Zintegrowanym System Kwalifikacji.