„Młodzi – teraźniejszość dla przyszłości. Oswajamy cyberprzestrzeń!” Pod takim hasłem odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – debata młodych, tj. uczniów świętokrzyskich szkół średnich zainteresowanych dynamicznym wpływem świata wirtualnego na przyszłość, w jakiej przyjdzie im żyć.
Organizatorami debaty są Kuratorium Oświaty w Kielcach, V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach, Targi Kielce S.A.
14 listopada o godz. 12:00 w Centrum Kongresowym Targów Kielce młodzież, która zgłosi się do debaty, będzie miała okazję wypowiedzieć się na temat własnego sposobu postrzegania i doświadczania przestrzeni wirtualnej w życiu codziennym.
Formuła debaty zakłada dyskusję trzyosobowych drużyn. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawują nauczyciele wytypowani przez dyrektora zgłaszającej się do dyskusji placówki. Nauczyciel, przygotowujący młodych uczestników do debaty, czuwa nad merytoryczną stroną wypowiedzi, przydziela uczniom zakresy tematyczne.
– Podzieliliśmy wydarzenie na trzy kręgi tematyczne, aspekty – fizykalny, w którym uczniowie będą mieli za zadanie przedstawić sposób użytkowania smartfona przez młodych ludzi oraz wskazać na zależność pomiędzy jego używaniem a samopoczuciem. Tu ważna będzie także prezentacja wyników badań opisujących wpływ technologii na zdrowie fizyczne nastolatków. Drugi obszar dotyczy psychiki, czyli tego np. jak w lustrzanym odbiciu telefonu widzę siebie i jak widzą mnie inni, jak utrzymać równowagę między życiem online a offline – wymienia Piotr Łojek, Świętokrzyski Kuratorium Oświaty. Dodaje, że w dyskusji nt. skutków życia w wirtualnym świecie nie mogło zabraknąć sytuacji seniorów, jako osób cyberwykluczonych. – Wnioski z debaty staną się punktem wyjścia do szerszej dyskusji na temat sposobu użytkowania komunikatorów. Pomogą także zobrazować skalę problemu uzależnienia od nowych technologii. Chcemy też uświadomić uczestnikom debaty, jaki wpływ ma zjawisko cyberwykluczenia na codzienne funkcjonowanie i jakość życia osób starszych i schorowanych – tłumaczy Piotr Łojek.
Chętne do udziału w dyskusji szkoły mogą jeszcze się zgłaszać.
Kontakt i rejestracja uczestników:
- Magdalena Słoma,
- tel. +48 669 416 634
- e-mail: magdalenasloma@5lo.kielce.eu
Udział w wydarzeniu zapowiedziały szefowe resortów – Edukacji, Barbara Nowacka oraz Polityki Senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz.
Patronaty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Formuła całości opisana jest w poniższym regulaminie.