31 października 2023

Wystawa biograficzna „Eugeniusz Bodo”

Wernisaż wystawy biograficznej „Eugeniusz Bodo” odbył się 30 października 2023 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ekspozycja powstała w ramach upamiętnienia 80. rocznicy śmierci artysty. Przygotowana została także gra miejska nawiązująca do losów tytułowej postaci i nie tylko.

Wystawa opracowana została przez Referat Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach. Prezentuje ona sylwetkę wybitnego aktora międzywojennej Polski, którego barwne życie w świetle reflektorów, skończyło się w ponurym sowieckim łagrze. Chociaż po wojnie nieznane były jego wojenne losy, dzięki swoim kreacjom kabaretowym i filmowym, przetrwał w pamięci zbiorowej, nieustannie zachwycając na szklanym ekranie kolejne pokolenia miłośników X Muzy. Wiele utworów z bogatej dyskografii artysty, również dzisiaj, wybrzmiewa na nowo, przywołując niezwykły klimat międzywojnia.

Gra miejska „Bodo znany i nieznany” z wykorzystaniem mobilnej aplikacji Action Track została przygotowana przez pracowników Delegatury IPN w Kielcach i stanowi dodatkową atrakcję edukacyjną skierowaną do mieszkańców Kielc oraz miłośników gier terenowych, bez względu na wiek. W trakcie spaceru ulicami miasta gracze zmierzą się z wyzwaniami, zadaniami matematycznymi czy pytaniami odwołującymi się do wiedzy grających. Uczestnicy poznają także wiele ciekawych, niekiedy intrygujących faktów z życia artysty. Nie zabraknie ponadto wyzwań twórczych i wątków regionalnych, ujętych w konwencji detektywistycznego śledztwa. Dla najlepszych przygotowane zostały bilety do teatru, planszówki, książki i komiksy.

Gra będzie aktywna w dniach 30 października-30 listopada 2023 r.