23 października 2023

Międzynarodowy wykład archiwalny „Konarski Lectures”

Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza wszystkich zainteresowanych archiwistyką, jej rolą w przyszłości w życiu świata nauki, w upowszechnianiu i pogłębianiu wiedzy o nowoczesnej praktyce naszej pracy z archiwaliami – na drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”, który odbędzie się 25 października 2023 r. o godz. 12:00 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Cykl wykładów międzynarodowych „Konarski Lectures” zainaugurowany został w 2022 roku z okazji 50. rocznicy śmierci profesora Kazimierza Konarskiego – wybitnego polskiego historyka i archiwisty, autora wydanego w 1929 r., pierwszego w językach słowiańskich, podręcznika dla pracowników archiwów „Nowożytna archiwistyka polska i jej zadania”.

Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar – niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.

Dr Laura Millar podczas swojego wystąpienia poruszy temat zarządzania „bezkształtną masą” w dobie cyfrowej (Managing “The Shapeless Mass” in the Digital Age). Wykład potrwa około 60 minut i będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

W artykule „Z zagadnień nowożytnej archiwistyki polskiej” opublikowanym w „Archeionie” w 1927 r. Kazimierz Konarski pisał o wyzwaniu, jakim było zarządzanie „bezkształtną masą” dokumentacji w archiwach w XX wieku. „Zalew” dokumentacji fizycznej i tekstowej, z którym mierzył się Konarski sto lat temu, zmienia się obecnie w potok niewidzialnych, wszechobecnych, nieuchwytnych zapisów elektronicznych – zdjęć, nagrań audio, baz danych, danych generowanych przez sztuczną inteligencję i nie tylko – przechowywanych na niezliczonych dyskach twardych komputerów, w chmurze i w osobistych urządzeniach. Jak archiwista może zarządzać źródłami cyfrowymi, które są jednocześnie efemeryczne i wieczne?

W swojej prezentacji dr Laura Millar przeanalizuje wyzwania związane z zarządzaniem dokumentacją i archiwami w XXI wieku, a w szczególności zarządzaniem „bezkształtną masą” dokumentacji elektronicznej.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie: link do strony