28 lipca 2023

Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego organizowane przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach upamiętni kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zaplanowane zostały oficjalne uroczystości patriotyczne, pokaz filmowy, a także prezentacja wystawy plenerowej.

Kieleckie uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się we wtorek 1 sierpnia 2023 roku. Rozpocznie Msza Święta o godzinie 15.45 w intencji poległych za wolność ojczyzny w Kościele Garnizonowym przy ul. Chęcińskiej.

Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na skwer Szarych Szeregów przed pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę, gdzie odbędzie się główna część obchodów. O 17.00, w godzinie „W” w całym mieście zawyją syreny alarmowe. W uroczystościach weźmie udział naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Robert Piwko.

Wystawa o Armii Krajowej

W związku z upamiętnieniem 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 10 września 2023 roku na Skwerze Stefana Żeromskiego Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach prezentuje wystawę pt. „Armia Krajowa”. Przedstawione zostały na niej podstawowe zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem Armii Krajowej, największej organizacji zbrojnej polskiego podziemia w czasie II wojny światowej, scalającej wspólny wysiłek zbrojny rozdrobnionych na początku okupacji organizacji niepodległościowych. Na planszach wystawy ukazane są m.in. wysiłek polskiej młodzieży harcerskiej, propaganda i wywiad organizacji czy udział kobiet w działalności podziemnej. Ekspozycja porusza także temat działalności Zgrupowań AK „Ponury” – „Nurt” czy przebiegu Powstania Warszawskiego.

Kolejny pokaz VIII Przeglądu „Historia w filmie”

„Pierścionek z orłem w koronie” w reżyserii Andrzeja Wajdy będzie kolejną propozycją VIII Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Seans odbędzie się we wtorek 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 18.00 w Kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wstęp wolny.Dramat historyczny w reżyserii jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych przedstawia ostatnie dni Powstania Warszawskiego. Główny bohater, podchorąży Marcin, wycofuje się ze swoimi kompanami z ruin stolicy. Ranny powstaniec trafia do szpitala pod Warszawą, gdzie sanitariuszka Janina pomaga mu odnaleźć innych żołnierzy plutonu. Jednocześnie przełożony Marcina major Steinert próbuje go nakłonić do walki z sowietami. Młody żołnierz jednak traci nadzieję na powodzenie kolejnych walk i ma nadzieję na doprowadzenie do rozejmu z władzą ludową.

Film powstał na podstawie powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego pt. „Pierścionek z końskiego włosia”. Wystąpili w nim znani aktorzy filmowi i teatralni: Rafał Królikowski, Adrianna Biedrzyńska, Cezary Pazura, Piotr Bajor czy Mirosław Baka.

VIII edycję Przeglądu „Historia w Filmie” organizuje Delegatura IPN w Kielcach wraz z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.