1 marca 2023

Debata „Rekompensata czy sprawiedliwość? Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski”

Debata „Rekompensata czy sprawiedliwość? Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski” odbędzie się w poniedziałek 6 marca 2023 roku o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wstęp wolny.

W debacie wezmą udział: prof. Piotr Wawrzyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm RP; dr Tomasz Domański, historyk z Delegatury IPN w Kielcach oraz ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezji Kieleckiej. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Bernat z Radia eM Kielce.

Zaproszeni goście podyskutują między innymi o tym, dlaczego po blisko 80 latach od zakończenia II wojny światowej Polska stara się o uzyskanie reparacji, jakie straty poniósł nasz kraj w wyniku konfliktu wywołanego przez Niemcy czy jak przebiegają dyplomatyczne zabiegi w kwestii odszkodowania. Debaty będzie można wysłuchać zarówno w CE IPN „Przystanek Historia”, jak i w internecie. Transmisja zostanie udostępniona na profilach kieleckiego Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz Delegatury IPN w Kielcach na Facebooku.

Organizatorzy: Delegatura IPN w Kielcach, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Kielce, Fundacja im. Stefana Artwińskiego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.