Konferencja „Kosmos w Szkole” odbędzie się w dniach 26–27 września 2025 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli i edukatorów wszystkich poziomów edukacji.
Program konferencji nawiązuje do załogowej misji kosmicznej IGNIS z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który latem 2025 roku przeprowadził szereg eksperymentów edukacyjnych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach opartych na projektach edukacyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz doświadczeniu Centrum Nauki Kopernik w popularyzacji naukowo-technologicznych osiągnięć.
Konferencja nie wymaga doświadczenia w zakresie edukacji kosmicznej ani szerokiej wiedzy o kosmosie. Zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani edukatorzy oraz pasjonaci tematyki znajdą zajęcia dostosowane do swoich potrzeb. Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności.
Celem wydarzenia jest zachęcenie nauczycieli i edukatorów do praktycznego wykorzystania zagadnień kosmicznych w edukacji oraz popularyzacji nauk STEAM wśród dzieci i młodzieży. Konferencja stanowi także platformę wymiany doświadczeń między przedstawicielami polskiej edukacji a organizatorami programu ESERO–Polska: Europejską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach programu edukacyjnego misji IGNIS, realizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną i Europejską Agencję Kosmiczną.
Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Organizator zapewnia wyżywienie oraz zwraca koszty wykupionego noclegu i podróży. Rejestracja trwa do 18 września 2025 roku i odbywa się za pośrednictwem formularza dostępnego online.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej organizatora.