4 stycznia 2013

Witamy w domenie publicznej! Niestety bez utworów Janusza Korczaka…

Pierwszego stycznia 2013 r. powitaliśmy w domenie publicznej dzieła kolejnych twórców – między innymi Brunona Schulza (1892-1942), Bronisława Malinowskiego (1884-1942), Lucy Maud Montgomery(1874-1942) i Stefana Zweiga (1981-1942). Domena publiczna to zbiór utworów, które nigdy nie były objęte autorskim prawem majątkowym oraz te, do których ograniczenia wynikające z tego prawa wygasły. Co roku, pierwszego stycznia, do domeny publicznej przechodzą utwory twórców zmarłych 70 lat wcześniej. Pełna lista autorów, których twórczość została uwolniona w tym roku spod restrykcji nałożonych przez ustawę o prawie autorskim znajduje się tutaj.

W domenie publicznej niestety nie znalazła się w tym roku twórczość Janusza Korczaka. Przed sądem w Lublinie toczy się wciąż postępowanie w celu uznania jego daty śmierci zgodnie z prawdą, niestety sąd wciąż nie podjął w tej sprawie wiążącej decyzji. Mimo kończącego się właśnie roku korczakowskiego, ustanowionego przez Sejm w 70-lecie śmierci pisarza, jego oficjalna data śmierci to 9 maja 1946 roku (a więc na przejście jego dzieł do domeny publicznej musimy teoretycznie czekać kolejne 4 lata). O sprawie można przeczytać na stronie Prawo Kultury.

Świętując Dzień Domeny Publicznej, do Biblioteki Wolnych Lektur dodanych zostało kilka nowych utworów. Są to: Sklepy cynamonowe Brunona Schulza – jeden z najbardziej oryginalnych zbiorów opowiadań w polskiej literaturze dwudziestolecia międzywojennego; anglojęzyczna wersja Argonautów Zachodniego Pacyfiku Bronisława Malinowskiego (polski przekład wciąż jest chroniony prawem autorskim) – książka, której publikacja w 1922 roku stała się początkiem nowoczesnej antropologii społecznej; a także wiersze lwowskiego poety Henryka Zbierzchowskiego. Za redakcję literacką i techniczną dziękujemy Pawłowi Koziołowi, Dorocie Kowalskiej, Paulinie Choromańskiej, Anecie Rawskiej i Marcie Niedziałkowskiej.

Źródło informacji: Fundacja Nowoczesna Polska