27 października 2012

Konkurs „Wiki Lubi Zabytki” rozstrzygnięty

Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu, sala klasztoru cystersów w Lubiążu i widok zamku w Ogrodzieńcu – Wikimedia ogłosiła laureatów konkursu Wiki Lubi Zabytkipolskiej edycji 2012 największego na świecie konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments.

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu – widok od wschodu. Autor: Łukasz Śmigasiewicz, CC BY-SA

Konkurs trwał przez cały wrzesień. Wzięło w nim udział 679 uczestników, przysyłając w sumie ponad 51 tys. fotografii na strony Wikimedia Commons. Tym samym Polska włożyła największy wkład w światowy konkurs na fotografie zabytków, który wpisano do księgi rekordów Guinessa. W globalnej inicjatywie wzięło udział 36 krajów. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania, na trzecim Ukraina. Łącznie 13 nagród i wyróżnień o łącznej wartości 6 tysięcy złotych trafi do rąk autorów najlepszych zdjęć polskich zabytków. Zdjęcia z konkursu udostępnione są na licencji CC-BY-SA 3.0-pl.

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Patronat nad tegorocznym konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa, a regionalni partnerzy z województw Śląskiego, Opolskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Lubelskiego ufundowali własne nagrody.