26 marca 2012

TRENDY: E-papier trafia do polskich szkół

Pół roku temu miasto Ostrów Wielkopolski uruchomiło projekt e-Tornister, dzięki któremu 645 uczniów gimnazjów otrzymało czytniki książek elektronicznych (tzw. e-booków). Czytniki zostały przekazane wraz ze zbiorem lektur szkolnych oraz podręcznikami do języka polskiego, matematyki, muzyki i plastyki. Urządzenia te zapewniają również bezpłatny dostęp do wybranych stron internetowych, między innymi do polskiej i angielskiej wersji Wikipedii.

Zastosowana w czytnikach technologia papieru elektronicznego (ekranu pasywnego – nie świecącego, ale odbijającego światło) nie powoduje zmęczenia oczu, gwarantuje najlepszy komfort czytania, porównywalny z książką papierową. Istotną jego cechą jest bardzo niski pobór prądu, dzięki któremu na jednym ładowaniu, urządzenie umożliwia czytanie w okresie do kilku tygodni

Zawartość ekranów zbudowanych w oparciu o tę technologię jest doskonale czytelna w pełnym słońcu, w odróżnieniu od ekranów LCD, w które wyposażone są popularne tablety.

Po pół roku działania programu statystyki wskazują, że 67% uczniów jest zadowolonych z możliwości zastąpienia ciężkiej teczki przeładowanej papierowymi podręczniki urządzeniem o wadze niecałych 300 gramów. Projekt będzie kontynuuowany.

Ten tekst jest opisem trendu cywilizacyjnego i technologicznego, który w najbliższej przyszłości będzie miał wpływ na nasze życie. Nie oznacza poparcia Kuratorium Oświaty w Kielcach dla żadnego rozwiązania prawnego, produktu, firmy albo osoby.