14 marca 2012

TRENDY: Podręcznik, który będzie umiał zrobić każdy?

Firma Apple udostępniła darmową aplikację do tworzenia ebooków, iBooks Author. Dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi użytkownika kreowanie podręczników, w których będą i filmy, animacje 3D czy interaktywne quizy, będzie w zasięgu możliwości każdego z nas. Dzięki udostępnionej jednocześnie nowej wersji aplikacji do czytania ebooków, iBooks2, z takich książek będzie można wygodnie korzystać na iPadzie.

W Apple uważają, że iPad może się stać ultra-podręcznikiem, zawierającym wszystkie potrzebne do nauki materiały: właśnie dlatego, że pozwala na interaktywność, na korzystanie z wielu mediów, no i zastąpi wiele kilogramów książek. Według szacunków firmy z iPadów korzysta już co najmniej 1,5 miliona instytucji zajmujących się edukacją. 

Przeszkodą jest oczywiście wysoka cena tabletu Apple (dziś najtańszy iPad2 kosztuje około 2 tys. złotych), ale warto spojrzeć na nowy produkt koncernu z Cupertino jako wyznaczający trendy. Fundacja One Laptop Per Child opracowała już tablet dla dzieci z krajów rozwijających się, który ma kosztować tylko 100 dolarów. 

Ten tekst jest opisem trendu cywilizacyjnego i technologicznego, który w najbliższej przyszłości będzie miał wpływ na nasze życie. Nie oznacza poparcia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ani Kuratorium Oświaty w Kielcach dla żadnego rozwiązania prawnego, produktu, firmy albo osoby.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji