3 czerwca 2011

Krótki przewodnik dla każdego „Dwadzieścia rzeczy, które należy wiedzieć o przeglądarkach i internecie”

W dzisiejszych czasach coraz częściej polegamy na internecie, dzięki któremu mamy szybki dostęp do informacji, możemy błyskawicznie porozumiewać sie między sobą i uczestniczyć w wydarzeniach na całym świecie. Czynności te są możliwe dzięki otwartej sieci, do której dostęp ma każdy, używając przeglądarki na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Ale jak działają przeglądarki i internet? Jak sieć WWW rozwinęła się do postaci jaką dziś znamy i lubimy? No i wreszcie – co trzeba wiedzieć, aby po sieci poruszać się sprawnie i bezpiecznie?

Dwadzieścia rzeczy, które należy wiedzieć o przeglądarkach i internecie” to krótki przewodnik dla każdego, kogo interesują podstawowe informacje o przeglądarkach i sieci internet. Oto, co znajdziecie na kolejnych stronach:

Najpierw przyjrzymy się internetowi – szkieletowi, dzięki któremu sieć istnieje. Dowiemy się też, jak sieć jest obecnie wykorzystywana – przyjrzymy się tzw. „chmurze” i aplikacjom internetowym.

Następnie poznamy elementy, z których tworzone są strony internetowe – języki HTML i JavaScript, a także omówimy, jak ich wynalezienie i rozwój zmieniły strony, które codziennie odwiedzamy. Przyjrzymy się też nowoczesnym przeglądarkom i temu, jak pomagają użytkownikom bezpieczniej i sprawniej przeglądać internet.

Na koniec wybiegniemy nieco w przyszłość i sprawdzimy niezwykłe innowacje wprowadzane w przeglądarkach oraz technologie internetowe, które, miejmy nadzieję, umożliwią nam w przyszłości jeszcze szybsze i ciekawsze korzystanie z sieci.

Obecność w wirtualnej sieci daje nam wiele korzyści i możliwości, ale pociąga za sobą również obowiązek zgłębienia jej tajników. Podobnie, jak wprowadzając się do nowej okolicy, chcemy poznać różne podstawowe fakty o naszym fizycznym sąsiedztwie – jakość wody, dostępność kluczowych usług, lokalne firmy – coraz istotniejsze staje się poznanie podobnego zestawu informacji o naszym życiu online. To właśnie takie zadanie postawiliśmy przed sobą, pisząc ten przewodnik. W wielu przykładach obrazujących funkcje i funkcjonalność przeglądarek znajdują się odniesienia do Google Chrome – dobrze nam znanej przeglądarki o otwartym kodzie źródłowym. Mamy nadzieję, że lektura tego przewodnika sprawi Wam tyle radości, ile mieliśmy my podczas jego tworzenia.

Miłego przeglądania!
Zespół Google Chrome
z podziękowaniami dla Christopha Niemanna za ilustracje

PS. Kod źródłowy książki jest otwarty i opublikowany na licencji GNU GPL 2