30 marca 2023

Informacja po konferencji „Po drugiej stronie ekranu – cyfrowa przestrzeń jakże mocno przekonywująca”

W dniu 28 marca 2023 r. z inicjatywy Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się wojewódzka konferencja Po drugiej stronie ekranu – cyfrowa przestrzeń  jakże mocno przekonywująca. Było to kolejne wydarzenie poświęcone podniesieniu wiedzy i świadomości środowiska oświatowego w zakresie zagrożeń wynikających z korzystania z zasobów znajdujących się w sieci. Problematyka ta staje się szczególnie istotna wobec obserwowanego w ostatnich latach wzrostu intensywności korzystania z mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież, dlatego też zaproszenie na konferencję przyjęło ponad 400 dyrektorów, nauczycieli, specjalistów oraz rodziców.

Uczestników konferencji przywitał Pan Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty wskazując, że  powszechny dostęp do Internetu niesie za sobą wiele korzyści, jednak nie można zapomnieć o zagrożeniach wynikających z jego korzystania w szczególności jeśli dotyczy najmłodszych jego użytkowników. Podkreślił, iż bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online od lat stanowi jedno z podstawowych wyzwań dla rodziców i szkoły.

Konferencję zaszczycił swoją obecnością Pan Krzysztof Słoń Senator Rzeczypospolitej Polskiej, członek Rady Rodziny przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej, który zwrócił uwagę na konieczność organizowania przedsięwzięć, których treści stanowią wsparcie związane z ochroną dzieci i młodzieży przed zagrożeniami jakie niosą nowe technologie związane z wirtualną przestrzenią.

Pan Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, który również przyjął zaproszenie na konferencję wskazał, że sieć jest dobrodziejstwem i czynnikiem prorozwojowym, ale niestety, jak każda technologia ma też swoją ciemną stronę, którą należy eliminować.

Realizację  konferencji wsparły osoby i instytucje  zajmujące się problemem cyberzagrożeń i zapewnieniem bezpieczeństwa w wirtualnym świecie:

  1. Pan Łukasz Niewczas – terapeuta młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach pod frapującym tematem W sieci internetowego pająka – co na nas czyha on-line? omówił rodzaje cyberprzemocy z wykorzystaniem Internetu i urządzeń elektronicznych.
  2. Pani dr Eliza Sułkiewicz pracownik naukowy w Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach oraz członek korpusu służby cywilnej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu przybliżyła tematykę przestępstw intelektualnych oraz wskazała konkretne przykłady, w jaki sposób oszuści internetowi  wpływają na proces motywacyjny ofiary.
  3. Pani Magdalena Bigaj prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, badaczka i działaczka społeczna zaprezentowała słuchaczom temat związany z włączaniem rodziców w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie oraz przedstawiła wybrane wyniki badań ujęte w Raporcie z Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej 2022.
  4. Pani Ewa Domańska – specjalizująca się w zagadnieniach problematycznego używania Internetu i urządzeń cyfrowych i Pani Kinga Karelus – zajmująca się działaniami edukacyjno-informacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem online w szczególności ochrony najmłodszych użytkowników sieci z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK, w swoich wystąpieniach  poruszały tematy dotyczące treści nielegalnych i szkodliwych dostępnych w sieci, konsekwencji nadużywania urządzeń elektronicznych oraz jak i gdzie należy szukać pomocy.

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały także założenia Programu Aktywizacji Społecznej Młodzieży Województwa Świętokrzyskiego – aktywne dziś, twórcze jutro mającego na celu wspieranie młodzieży zaangażowanej w życie społeczne oraz realizację ich pomysłów w środowisku lokalnym. Realizatorami programu są: Fundacja Instytut Świętokrzyski i Fundacja Centrum Europy Lokalnej.

Ponadto swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało utworzone w październiku 2022 r. z inicjatywy Polskiego Radia Kielce Centrum Edukacji Medialnej. Propozycja zajęć na temat mediów i sposobów ich działania ma służyć kształtowaniu kompetencji medialnych młodego pokolenia, świadomego odbiorcy mediów i budowaniu odporności na dezinformację.

Niezwykle istotnym punktem konferencji był występ Teatru Lustro z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, który  zaprezentował  krótką formę teatralną pod tytułem Być jak Syzyf. Niezwykle wymowny przekaz występu pobudził odbiorców do refleksji, a gra młodych aktorów została nagrodzona owacjami na stojąco.

Bogaty zasób informacji i materiałów edukacyjnych na temat bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz kształtowania zdrowych cyfrowych nawyków można znaleźć na stronach:

Znajdują się tam artykuły, poradniki, scenariusze lekcji, kursy e-learningowe dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców i wiele więcej. Polecamy szczególnie najnowszą publikację – poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa”. To pierwsze takie opracowanie na rynku, w którym znalazło się ponad 150 haseł z definicjami.

W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej powstała także bezpłatna aplikacja mOchrona, która wspiera rodziców w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci.

Medialne echa wydarzenia:

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach
https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/23755,Rozmawiali-o-cyberbezpieczenstwie.html

TVP3 Kielce
https://kielce.tvp.pl/68807237/ciemna-strona-internetu-w-kielcach-odbyla-sie-konferencja-na-temat-bezpiecznego-korzystania-z-sieci

Radio Kielce
https://radiokielce.pl/1031593/eksperci-dyskutowali-nad-zagrozeniami-w-internecie/

Załączniki

mOchrona – ulotka dla rodziców
Data: 2023-03-30, typ pliku: PDF, rozmiar: 3 MB
mOchrona –  backgounder dla nauczycieli
Data: 2023-03-30, typ pliku: PDF, rozmiar: 2 MB