Dyrektorzy
liceów ogólnokształcących i techników
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
uprzejmie informuję, że weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków – Dz.U. poz. 2049[1], które wprowadziło wzór blankietu (poddruku) na potrzeby wydawania przez szkoły (licea i technika) oraz kuratorów oświaty (w przypadku, gdy szkoła została zlikwidowana) duplikatów świadectw dojrzałości otrzymywanych po zdaniu tzw. starej matury.
Zmiana rozporządzenia wynikała z konieczności dostosowania jego przepisów do przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych[2] oraz do wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem[3].
Świadectwa dojrzałości oraz duplikaty tych świadectw to dokumenty publiczne kategorii drugiej – zgodnie z Ustawą o dokumentach publicznych – i jako takie muszą posiadać zabezpieczenia przed fałszerstwem zarówno w papierze, jak i w druku, których poziom określa ww. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem.
Minister Edukacji i Nauki jako emitent dokumentów publicznych, w tym blankietu duplikatu świadectwa dojrzałości otrzymywanego po zdaniu tzw. starej matury, został zobowiązany ww. Ustawą o dokumentach publicznych do współpracy z Komisją do spraw dokumentów publicznych przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie przygotowania wzoru blankietu takiego dokumentu.
Komisja do spraw dokumentów publicznych w sierpniu br. zaakceptowała wydruk próbny blankietu na potrzeby duplikatu świadectwa dojrzałości. Aby producenci poddruków zabezpieczonych przed fałszerstwem mogli wytwarzać blankiety na potrzeby duplikatu takiego świadectwa, a szkoły i kuratoria oświaty wydawać duplikaty świadectw dojrzałości, konieczne było określenie wzoru blankietu w rozporządzeniu oraz określenie zastosowanych zabezpieczeń w podłożu i w druku, a także sposobu dokonywania personalizacji dokumentów (zgodnie z rozporządzeniem, personalizacja dokumentu, czyli wprowadzenie danych ucznia/absolwenta ma być wykonywana z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innej równoważnej, której środek kryjący będzie zapewniał trwałą integrację z podłożem).
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
uprzejmie informuję, że na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki wydruk próbny blankietu świadectwa dojrzałości, który został przedstawiony do rekomendacji Komisji do spraw dokumentów publicznych MSWiA, przygotowała Pracownia Poligraficzno – Introligatorska INTRO-DRUK Anna Dębińska (adres: ul. Przemysłowa 3b, 75-216 Koszalin). W tej firmie można już także składać zamówienia na zakup blankietów na potrzeby wydawania duplikatów świadectw dojrzałości. Na obecną chwilę to jedyny producent blankietu dla dokumentu publicznego drugiej kategorii z grupy dokumentów wydawanych przez szkoły i kuratorów oświaty.
Ponadto należy zauważyć, że Ustawa o dokumentach publicznych (Rozdział 7 Przechowanie blankietów dokumentów publicznych oraz dokumentów publicznych) nałożyła na organy wydające dokumenty publiczne obowiązki związane z przygotowaniem pomieszczeń, w których są przechowywane blankiety dokumentów publicznych i dokumenty publiczne oraz odpowiednie ewidencjonowanie tych blankietów i dokumentów.
Z wyrazami szacunku
Artur Górecki
Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych
- [1] https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000204901.pdf
- [2] Dz. U. z 2022 r. poz. 1394, z późn. zm.
- [3] Dz. U. poz. 1456