6 października 2022

Konferencja naukowa „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim”

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku oraz Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim. W 80. rocznicę niemieckiego ludobójstwa Żydów”. Wydarzenie odbędzie się 7 października 2022 r. (piątek), w budynku dawnej chmielnickiej synagogi.

Wspólna konferencja naukowa jest zwieńczeniem tegorocznych działań kieleckiej delegatury IPN oraz OEM „Świętokrzyski Sztetl”, które miały na celu upamiętnienie Żydów zamordowanych w ramach niemieckiej „Aktion Reinhardt”. Podczas obrad głos zabiorą znakomici historycy reprezentujący kilka ośrodków naukowych. Data seminarium jest nieprzypadkowa – dokładnie 80 lat temu, 6 października 1942 r. okupanci przeprowadzili pierwszą deportację Żydów z chmielnickiego getta do obozu Zagłady w Treblince.

Konferencji będzie towarzyszyć wernisaż wystawy czasowej pt. „Aktion Reinhardt 1942-1943”.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Zachęcamy także do oglądania transmisji na fanpage’u OEM „Świętokrzyski Sztetl” na portalu Facebook, a także na kanale w serwisie YouTube.

Szczegółowe informacje oraz program: www.swietokrzyskisztetl.pl