6 września 2022

Uroczystości upamiętniające westerplatczyków z Kielecczyzny – Kielce, 7 września 2022

W środę 7 września odbędą się wojewódzkie uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc broniących we wrześniu 1939 r. Westerplatte. Na patriotyczne wydarzenie w 83. rocznicę kapitulacji obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej zaprasza Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, w skład którego wchodzi Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Uroczystości poprzedzi złożenie zniczy o godzinie 10.00 na grobach westerplatczyków, którzy spoczywają na cmentarzach przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Lista grobów:

  • Władysław Domoń – Cmentarz Prawosławny, zm. 16.11.1984 – grób zlokalizowany ok. 20m w lewo od kaplicy,
  • Leon Pająk – Kielce, Cmentarz Stary, kwatera I-C, grób 317, zm. 26.11.1990,
  • Julian Rejmer – Cmentarz Stary, Kwatera 9C, mogiła 170A, zm. 18.12.1990 – grób zlokalizowany przy murze oddzielającym Cmentarz Stary od Cmentarza Prawosławnego,
  • Bolesław Rybak – Cmentarz Prawosławny, Aleja Kopcowa, zm. 01.02.1989 – grób zlokalizowany ok. 10m w lewo od kaplicy.

Główną część uroczystości rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy o godzinie 11.00 w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka. Następnie, na godzinę 12.30 zebrani przejdą na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Planowane jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Pamięci, złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą westerplatczykom i zapalenie zniczy. O godzinie 13 w Kinie Fenomen mieszczącym się w gmachu WDK rozpocznie się premiera filmu pt. „Kieleckie Westerplatte”. Seans poprzedzi prezentacja Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze IPN w Kielcach na temat losów żołnierzy broniących Westerplatte.

Otwarty pokaz filmu dla wszystkich mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego odbędzie się również o godzinie 18 w Kinie Fenomen. Wstęp wolny.

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który przygotował uroczystości, powstał w 2021 r. z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka. W jego skład weszli: Delegatura IPN w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, ŚWK Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 r. partnerami wydarzenia są: Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.