9 czerwca 2022

Święto 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 11 czerwca 2022 w Kielcach

W sobotę 11 czerwca na Placu Wolności w Kielcach odbędzie się uroczysty apel z okazji święta 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Podczas uroczystości nastąpi wręczenie Chorągwi RP oraz  przysięga wojskowa. Delegaturę IPN w Kielcach reprezentować będą dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

W ramach imprez towarzyszących odbędzie się piknik rodzinny, w którym aktywnie uczestniczyć będą pracownicy delegatury IPN prezentując na swoim stoisku książki, materiały edukacyjne oraz gry historyczne. Zainteresowanych zapraszamy do udziału w rozgrywkach gier planszowych.

Obecność przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej podczas święta Wojsk Obrony Terytorialnej nie jest przypadkowa. Pracownicy kieleckiej delegatury od początku funkcjonowania brygady współpracują z nią, wspierając merytorycznie działalność jednostki Wojska Polskiego. Naczelnik Delegatury dr Dorota Koczwańska-Kalita była matką chrzestną ufundowanego w 2020 r. sztandaru. Dr Marek Jedynak w swoich badaniach naukowych poświęcił wiele miejsca patronowi brygady – mjr. Eugeniuszowi Kaszyńskiemu „Nurtowi”. Jest współautorem wydanej w 2019 r. biografii patrona.

Data święta jednostki jest nieprzypadkowa. Sformowana w styczniu 2018 r. brygada Wojsk Obrony Terytorialnej za swojego patrona obrała jednego z legendarnych dowódców partyzanckich z Gór Świętokrzyskich – mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta”. W 1939 r. walczył w szeregach Batalionu Obrony Narodowej „Stanisławów”. Służył następnie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jako cichociemny zrzucony został w 1942 r. do okupowanej Polski. W 1943 r. dowodził I Zgrupowaniem Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, a od stycznia 1944 r. – całymi Zgrupowaniami. W 1944 r. podczas akcji „Burza” dowodził I batalionem 2 Pułku Piechoty Legionów AK, a od października 1944 r. – całym pułkiem. Po wojnie przebywał na emigracji. Jego prochy spoczęły 11 czerwca 1994 r. u stóp kapliczki Matki Bożej Bolesnej na Wykusie.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej stale odwołuje się do etosu Armii Krajowej. Jej patron jest nie tylko na sztandarze jednostki. Żołnierze stale szkolą się w miejscach walk oddziałów Armii Krajowej. Pozwala to na trwałą łączność pomiędzy pokoleniami służących Polsce żołnierzy i budowanie esprit de corps oddziału.