19 maja 2022 r. w ramach XIX Świętokrzyskich Dni Profilaktyki w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach gościła młodzież VII, VIII klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego.
Celem spotkania była profilaktyka zachowań ryzykownych młodzieży wynikających z zagrożeń okołopandemicznych.
Spotkanie otworzył Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz. Przewrotnie zadał pytanie zgromadzonej na sali młodzieży „Dobrze było w domu na lekcjach? Jak lepiej się spotykać w szkole czy wirtualnie? Pytam Was, bo wiem, jak ta nauka się odbywała… kilka książek, telefon lub tablet i każdy w swoim domu”. „Czy komórka to Wasze życie i wasza przestrzeń do funkcjonowania? Czy może szkoła daje inną możliwość funkcjonowania? Sami musicie zdecydować. Czy życie w komórce daje atrybuty normalnego życia, czy to tylko ucieczka od codzienności?”. Młodzież za pomocą kolorowych kartek odpowiedziała, że woli tradycyjną edukację w szkole.
W pierwszej części spotkania młodzież obejrzała film pt. „Bajka o złym królu” w wykonaniu uczniów Teatru CDN…, działającym przy Szkole Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Woli Jachowej – pod opieką Izabeli Kalety. Historia przedstawiła wspaniałe królestwo, niespodziewanie opanowane przez złego króla Wirusa. Uczniowie prezentowali swoje lęki, emocje, uzależnienia, problemy z odżywianiem oraz problemy związane z relacjami międzyludzkimi, które szczególnie mocno odcisnęły swoje piętno na młodych w okresie trwania pandemii.
Obraz stał się punktem wyjścia do dyskusji moderowanej przez Marzannę Kostecką-Biskupską oraz Izabelę Juszkiewicz – pedagogów Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Druga część spotkania odbyła się w formie mini wykładów interaktywnych o charakterze psychoedukacyjnym, objęła prezentację pt. „Styl życia a mózg” poprowadzoną przez Magdalenę Pietraszkiewicz specjalistę ds. edukacji zdrowotnej.
Młodzież obejrzała film o cyberprzemocy, po którym Panie aspirant sztabowy Małgorzata Sałapa-Bazak oraz podkomisarz Sylwia Sobczyńska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach mówiły o hejcie i mowie nienawiści w internecie.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych quizach. W tym celu zainstalowali na swoich telefonach aplikację, poprzez którą odpowiadali na pytania związane ze zdrowym stylem życia oraz cyberprzemocą w internecie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.
W podsumowaniu Świętokrzyski Wicekurator Pani Katarzyna Nowacka zapewniła, że młodzież nie jest sama ze swoimi problemami i trudnościami. Pomoc niosą różnego typu instytucje, zajmujące się wsparciem psychologicznym i pedagogicznym.