12 maja 2022

Podsumowanie etapu wojewódzkiego XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”

W dniu 12 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie etapu wojewódzkiego XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”. W uroczystości udział wzięli Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz, Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Pani Katarzyna Nowacka, Naczelnik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Pani Dorota Koczwańska-Kalita oraz laureaci i finaliści Konkursu, Nauczyciele, Dyrektorzy szkół, a także Rodzice i Opiekunowie uczniów.

Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz pogratulował uczniom sukcesu odniesionego w Konkursie, podkreślił wagę dbania o kultywowanie pamięci o chwalebnych dziejach oręża polskiego, a także podziękował Rodzicom za wychowywanie dzieci w duchu szacunku dla historii Ojczyzny. Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik przypomniał o zwycięskiej bitwie pod Wiedniem i wygranej bitwie warszawskiej, które zmieniły losy historyczne i kulturowe Europy. Pani Naczelnik IPN Dorota Koczwańska-Kalita doceniła wiedzę uczniów, zachęcając ich do zgłębiania meandrów przeszłości Polski.

Laureatami Konkursu zostali: Kacper Piotrowski (Szkoła Podstawowa nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” w Kielcach), Igor Szwajcer (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie), Kacper Kojacz (Szkoła Podstawowa im. gen. T. Buka w Mójczy), Paweł Zatorski (Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku), Jakub Wasik (Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie), Cyprian Szwajcer (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubieni), natomiast Finalistą: Przemysław Bejm (Szkoła Podstawowa w Lechowie).

Laureaci i finalista konkursu otrzymali zaświadczenia i pamiątkowe dyplomy od Kuratorium Oświaty w Kielcach, a trud i wysiłek uczniów włożony w przygotowanie się do Konkursu został wyróżniony nagrodami ufundowanymi przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach. Również nauczycielom przygotowującym uczniów wręczono podziękowania z życzeniami dalszej pracy na rzecz krzewienia patriotyzmu.

Na zakończenie uroczystości nie zabrakło pamiątkowych zdjęć, wymiany podziękowań i serdeczności oraz wyrażenia nadziei na kolejne sukcesy uczniów.