6 maja 2022

Konferencja prasowa dotycząca przekazania przez Delegaturę IPN w Kielcach przewodników po historii Polski w języku ukraińskim

Data i miejsce: 11 maja 2022, godz.11.00; Kielce, Delegatura IPN, al. Na Stadion 1.

Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach i Świętokrzyski Kurator Oświaty zapraszają na konferencję prasową dotyczącą przekazania do szkół Przewodników po historii Polski w języku ukraińskim. Przewodnik po historii Polski, wydany w języku ukraińskim, to napisana przystępnym językiem publikacja opisująca historię Polski od zarania dziejów po czasy nam współczesne. Mieści ponad 150 ilustracji i 20 map. Teksty podkreślają wspólną historię narodów – polskiego i ukraińskiego.

Setki tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców, uciekających przed okrucieństwami wojny wywołanej na Ukrainie przez wojska Federacji Rosyjskiej podjęło niedawno naukę w polskich przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Jedną z kluczowych misji Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja historyczna. Obecność w polskich szkołach dzieci i młodzieży z Ukrainy zobowiązuje nas do tego, by uchodźcy poznali historię kraju, który zapewnia im schronienie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość kontynuacji nauki.

Podczas konferencji zostanie omówiona m.in.  sytuacja uczniów ukraińskich w polskich szkołach.