24 marca 2022

Konkurs literacki „Popisz się talentem”

Wydawnictwo Nowa Era informuje o rozpoczęciu 6. edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem”. To inicjatywa skierowana do uczniów szkół podstawowych. Jej celem jest zachęcenie dzieci i nastolatków do rozwijania pasji literackich, zainteresowań czytelniczych, talentu językowego i kreatywności.

Bieżąca edycja konkursu startuje w niespokojnym czasie. Już ponad 2 miliony obywateli Ukrainy szuka w naszym kraju schronienia, szacuje się że około 700 000 z nich to dzieci. Obecnie około 100 000 tyś ukraińskich uczniów trafiło do polskich szkół, a ta liczba stale rośnie. Pragnąc zapewnić nauczycielom narzędzie i pomysł na zaangażowanie uczniów ukraińskich i ich integrację w nowym środowisku szkolno-rówieśniczym, postanowiono otworzyć tegoroczną edycję konkursu dla dzieci z Ukrainy uczęszczających do polskich szkół. Twórcza aktywność może pomóc im oddalić się od zmartwień będących ich udziałem, podjąć w nowym miejscu działania dające poczucie normalności i przynależności, a także stanowić dobry pomysł na integrację z polskimi rówieśnikami.

Aby ułatwić ukraińskim dzieciom udział w konkursie, przygotowano materiały informacyjne w ich języku, w tym plakat, stronę internetową i zadanie konkursowe. Poprzez konkursowy formularz zgłoszeniowy można wysyłać opowiadania napisane po polsku lub ukraińsku.

Laureaci konkursu zyskują szansę na debiut literacki w prawdziwej książce. Opowiadania wybrane przez profesjonalne jury zostaną opublikowane w formie profesjonalnie zredagowanej i zilustrowanej publikacji.

Konkurs jest inicjatywą niekomercyjną, a udział w nim jest dla wszystkich uczniów darmowy. Przychód ze sprzedaży książki pokonkursowej z utworami laureatów przeznaczamy na cele charytatywne. Aby zapewnić wszystkim uczestnikom równe szanse, nadesłane teksty oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8).

Więcej informacji na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem2022