17 lutego 2022

Kampania Kolejowe ABC II

Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął prowadzenie zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w ramach projektu Kampania Kolejowe ABC II. Jest to druga edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.

W ramach pierwszej edycji projektu edukatorzy z Urzędu Transportu Kolejowego przeprowadzili ponad 760 interaktywnych lekcji, w których wzięło udział ponad 21 400 dzieci. Zajęcia cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem odbiorców, dlatego Urząd postanowił kontynuować działania w zakresie podnoszenia poziomu wiedzy o bezpieczeństwie na terenach kolejowych. Drugi etap projektu, pn. Kampania Kolejowe ABC II, będzie trwał do końca września 2023 r. W tym czasie zaplanowane jest przeprowadzenie ok. 330 nieodpłatnych lekcji, w których weźmie udział 10 000 dzieci z całej Polski. Inicjatywa ta została objęta patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną zajęcia edukacyjne prowadzone są w formie zdalnej, za pomocą ogólnodostępnej platformy internetowej Microsoft Teams. Dzieci poprzez zabawę poznają znaczenie znaków drogowych stawianych przed przejazdami kolejowo- drogowymi i dowiadują się, jak bezpiecznie przekraczać tory. Dzięki aplikacji interaktywnej wykorzystywanej podczas lekcji uczestnicy uczą się zasad bezpiecznego podróżowania koleją. Edukacja z wykorzystaniem nowych technologii wspomaga proces zapamiętywania i przyswajania informacji. Dobrane metody i forma zajęć sprawdzają się, a dzieci chętnie angażują się w dyskusję związaną z bezpieczeństwem na terenach kolejowych. Po zakończonej lekcji każdy z uczestników otrzymuje m.in. książkę edukacyjną Kampanii Kolejowe ABC II, upominki odblaskowe i maskotkę bohatera projektu, nosorożca Rogatka.

Więcej informacji o projekcie Kampania Kolejowe ABC II można znaleźć na stronie www.kolejoweabc.pl, a także na profilach projektu na Facebooku i Instagramie. Zachęcamy także do obejrzenia filmów z Rogatkiem oraz spotów reklamowych dostępnych na kanale YouTube UTK Kolejowe ABC.

Zgłoszenie placówki do udziału w zajęciach można przesyłać za pomocą poczty elektronicznej na adres: kolejoweabc@utk.gov.pl. W wiadomości należy wskazać nazwę szkoły/ przedszkola, adres oraz osobę do kontaktu.

W przypadku pytań proszę o kontakt z Panią Pauliną Skubisz, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Promocji w Departamencie Przewozów Pasażerskich (e-mail: paulina.skubisz@utk.gov.pl lub tel. 601 883 669).