13 października 2021

20. edycja projektu „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa”

Projekt „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa” kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych (VII i VIII). Ma na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów wiedzą z zakresu funkcjonowania rynków kapitałowych, inwestowania oraz oszczędzania.  W tym roku rusza już 20. edycja tego projektu.

Rejestracja do SIGG potrwa do 22 października br., a w trakcie jej trwania uczniowie będą mogli wziąć udział w grze testowej.

Do tej pory w SIGG wzięło udział blisko 290 tys. uczniów z całej Polski. Na najlepszy zespół czeka 10 tys. zł nagrody, a łączna pula do zdobycia wynosi 90 tys. zł.

W SIGG mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski w zespołach liczących od dwóch do czterech osób pod opieką nauczyciela. Gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, także dla uczniów, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z zasadami działania rynku kapitałowego i giełdy. Potrzebną wiedzę mogą zdobyć na nowoczesnej platformie edukacyjnej SIGG.

SIGG to internetowa gra inwestycyjna realizowana na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie GPWtr@der. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w które chcieliby zainwestować i dokonują transakcji.
Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne, ale transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie uczą się praktycznie, na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko inwestycyjne i skutki niewłaściwych decyzji, które każdego dnia mają wpływ na pozycję zespołu w rankingu SIGG.

Poprzez udział w projekcie młodzi ludzie mają możliwość poznania w praktyce zasad inwestowania na giełdzie oraz zdobycia umiejętności analizowania, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Te cenne umiejętności i doświadczenia przygotowują ich do poruszania się na rynku finansowym  i w konsekwencji do podjęcia samodzielnych inwestycji giełdowych w przyszłości. Najlepsi uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w finałowej rozgrywce, która wyłoni zwycięzcę konkursu. Udział w projekcie daje również możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej, z którą uczniowie zapoznają się w ramach przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”.

W 20. edycji SIGG organizator przygotował dodatkową formę rywalizacji, która pozwoli Zespołom z najwyższych lokat w poszczególnych województwach dostać się do Finału SIGG. Do udziału w dogrywce uprawnione będą  Zespoły znajdujące się na 1 i 2  pozycji w danym województwie na koniec I etapu SIGG za wyjątkiem, już zakwalifikowanych do Finału, dziesięciu najlepszych Zespołów z rankingu tego etapu.

Gra podzielona jest na etapy:

  • Gra testowa (6–22 października 2021).
  • Udział w module edukacyjnym (25 października 2021 – 15 stycznia 2022).
  • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (2 listopada 2021 – 7 stycznia 2022).
  • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (1–31 marca 2022).
  • Dogrywka: transakcje na akcjach, ETF-ach oraz kontraktach terminowych (14–20 kwietnia 2022).
  • Finał SIGG na  żywo w Sali Notowań (28 kwietnia 2022) lub w innym wyznaczonym terminie, jeśli nie będzie możliwy finał SIGG na żywo.

Ponadto każdy zespół ma możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy około trzydziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.

Szczegółowe informacje: https://www.gpw.pl/sigg