6 września 2021

Pierwszy, tegoroczny spektakl Internetowego Teatru TVP dla szkół „O mniejszych braciszkach Świętego Franciszka” z Teatru Maska w Rzeszowie  

TVP zaprasza na pierwszą w tym roku szkolnym transmisję w iTeatrze, która odbędzie się 14 września o godz. 10.00.

Tym razem prosto z desek rzeszowskiego Teatru Maska pokażemy spektakl „O mniejszych braciszkach Świętego Franciszka”.

Święty Franciszek – kiedy jeszcze nie był świętym, lecz po prostu zwykłym Franciszkiem – wybrał się w wędrówkę po świecie. Podczas swojej podróży przeżył mnóstwo niezwykłych przygód.

Każdego dnia poznawał nowych przyjaciół, nawet jeśli początkowo wydawali się być kimś zupełnie innym. Odnalazł także prawdziwy skarb. Myli się jednak ten, kto sądzi, że była to większa lub mniejsza skrzynia wypełniona drogocennymi kamieniami. O nie! Dla Franciszka takie błyskotki były zupełnie bez wartości. On odkrył coś, co było o wiele cenniejsze… Nasze przedstawienie opowie Wam historię niezwykłych Franciszkowych podróży i spotkań z nazywanymi przez niego „braćmi mniejszymi” zwierzętami – tymi małymi i dużymi, skrzydlatymi i z płetwami. Przypomni także o tym, jak zachwycający może być świat, gdy tylko znajdziemy czas, aby się zatrzymać i przyjrzeć się mu z dziecięcą uwagą.

Twórcy przyglądają się zachwytowi, z jakim św. Franciszek odbierał świat, i jego wdzięczności za każde, najmniejsze nawet stworzenie. Podkreślają, że wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem, to cechy , które warto rozwijać. Warto także odnaleźć w sobie dziecięcą gotowość do zachwycenia się najzwyklejszymi sprawami i rozwijać wrażliwość,  z jaką wszyscy powinniśmy kroczyć przez życie.

Transmisja w HD: 14 września godzina 10.00

Czas trwania: 55 minut  (bez przerwy)

Spektakl dla widzów bez ograniczeń wiekowych

  • autor: Marta Guśniowska
  • reżyseria: Jacek Popławski
  • scenografia: Pavel Hubička
  • muzyka: Pavel Helebrand
  • asystent reżysera: Maciej Owczarek

obsada:

  • Franciszek – Maciej Owczarek
  • Klara – Anna Kukułowicz
  • Aniołek – Natalia Zduń
  • film i zdjęcia: Jerzy Dowgiałło

Premiera teatralna spektaklu odbyła się  w Teatrze Maska 03.12.2017 r.

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl, prosimy o kontakt z TVP3 KIELCE. Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu kom 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl.

Koordynator „Internetowego Teatru TVP dla szkół” w OTVP KIELCE, z którym mogą kontaktować się szkoły chcące włączyć się do projektu: Paulina Błaszczyk  email: promocja.kielce@tvp.pl, mobile: 605 605 448