21 kwietnia 2021

Wirtualny spacer po gmachu Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów zaprasza na wirtualny spacer po swojej siedzibie. Jest to nowe narzędzie przygotowane z myślą o wszystkich osobach, które interesują się historią i architekturą.

Wirtualny spacer może być pomocnym narzędziem dla nauczycieli lekcji, na których omawiane są style architektoniczne (np. historii, języka polskiego, plastyki czy historii sztuki). Będzie również ciekawym urozmaiceniem zajęć, na których omawiane są zagadnienia finansowe (np. wiedza o społeczeństwie czy podstawy przedsiębiorczości).Wnętrza gmachu Ministerstwa Finansów nie są znane szerokiemu gronu, bo nie jest on na co dzień dostępny dla zwiedzających.

Gmach Ministerstwa Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 został wpisany do rejestru zabytków w 2012 r. Ten okazały budynek kryje śmiałe połączenia stylów. Odzwierciedla zarówno odwagę architektów, jak i czasy, w których powstawał. Łączy to, co w latach 50. mogło wydawać się niemożliwe do pogodzenia: okazałość, rozmach, funkcjonalność i piękno w jednym.

Budynek MF pełni kilka funkcji. Jest miejscem pracy dla 2411 osób, urzędem, ale i unikalnym zabytkiem na mapie Warszawy. Wnętrza budynku nie są jednak znane szerokiemu gronu, bo nie jest on na co dzień dostępny dla zwiedzających. Siedziba MF pozostaje jednym z najciekawszych przykładów architektury monumentalnej pierwszej połowy lat 50. Budowa gmachu została ukończona w 1955 r., już po realizacji budowy Pałacu Kultury i Nauki, Sejmu czy MDM i innych sztandarowych realizacji okresu socrealistycznego.

Stylistyka budynku czerpie zarówno z architektury historycznej I Rzeczypospolitej, jak i z monumentalizmu i art deco dwudziestolecia międzywojennego. Architektoniczny socrealizm był tworzony przez doświadczonych projektantów epoki drugiej Rzeczypospolitej, ich uczniów i współpracowników. Tak było też w przypadku projektantów gmachu MF.

Przewidywany czas spaceru to ok. 30 minut. Ikonka „I” podpowiada najważniejsze informacje o pomieszczeniu, w którym znajduje się zwiedzający. Głos lektora pomaga w zwiedzaniu.

Zalecane jest korzystanie z przeglądarki Google Chrome bądź Firefox.

Link: https://www.gov.pl/web/finanse/wirtualny-spacer-po-mf