22 marca 2021

Dziecięce chóry wyróżnione nominacją do Fryderyka 2021 w kategorii Muzyka Chóralna

Płyta „Moniuszko inaczej śpiewany” nagrana przez chóry Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska oraz NFM Orkiestrę Leopoldinum pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2021.

Na płycie zrealizowanej we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki znalazły się utwory kompozytora-jubilata opracowane przez Romana I. Drozda w sposób atrakcyjny i interesujący dla młodych wykonawców i odbiorców. Tym samym powstał zbiór pięknych utworów zaczerpniętych z moniuszkowskich oper, „Sonetów krymskich”, czy „Śpiewników domowych”. W nowej aranżacji przeznaczonych na głosy solowe, chóry jednorodne, fortepian, orkiestrę smyczkową oraz instrumenty perkusyjne z elementami body percussion.

Album ten jest niezwykle unikatowy nie tylko ze względu na zawarte melodie, ale także na 140 młodych artystów z całej Polski, którzy podjęli trud, by odpowiednio przygotować się do nagrań, stanąć na scenie i włożyć całe serce w wykonanie każdego utworu, dzieląc się niesamowitą energią i radością ze wspólnego muzykowania.

Jednym z wykonawców jest Chór Kameralny „Portamento” Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach działający pod kierownictwem artystycznym Bożeny Magdaleny Mrózek.

Więcej informacji o projekcie Akademia Chóralna na stronie: https://www.nfm.wroclaw.pl/projekty/akademia-choralna