19 lutego 2021

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021

Do 28 lutego można głosować na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polskim kandydatem jest Lipa św. Nepomucena w Dulczy Wielkiej. Zachęcamy do głosowania na polskie drzewo!

Lipa drobnolistna ma ok. 170 lat i jest imponujących rozmiarów. Drzewo ma ok. 17 m wysokości i 430 cm obwodu, a jego konary są rozłożyste na 25 m. Drzewo ma także nietypowy wygląd, gdyż ma bardzo rozległą koronę, a najniższe gałęzie rosną niemal przy samej ziemi.

Celem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. W konkursie tym decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które stały się integralną częścią społeczności.

Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association. Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.treeoftheyear.org i wybrać dwa drzewa.