17 lutego 2021

„Geniusze i marzyciele” – nowy serial o polskich wynalazcach i artystach XX wieku

Ręczna kamera filmowa, kamizelka kuloodporna, podstawy produkcji mikroprocesorów, oznaczenie grup krwi czy kolorowa fotografia to tylko niektóre ze słynnych wynalazków polskich naukowców, które zostaną przedstawione w nowym serialu TVP. Dzięki produkcji przeniesiemy się do świata niezwykłych odkryć naszych uczonych. Emisja w każdą środę o godz. 21:00 na antenie TVP 1. Zapraszamy do wspólnego poznawania fascynującej historii polskiej nauki!

Filmowa opowieść o życiu i dokonaniach polskich naukowców w XX w.
Telewizyjna Jedynka zaprasza na nowy serial dokumentalny o polskich naukowcach i odkrywcach, którzy żyli i działali w pierwszej połowie XX wieku To opowieść o jedenastu niezwykłych bohaterach. Ich sylwetki przybliżą eksperci, specjaliści i historycy z całego świata.

Serial przedstawia wynalazki i badania polskich uczonych, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycyny.

Bohaterowie polskiej nauki
Cykl otwiera film pt. „Henryk Magnuski. Twórca walkie-talkie” w reżyserii Marka Gajczaka. Przedstawia on sylwetkę i dokonania Henryka Magnuskiego (1909-1978) – polskiego inżyniera, pioniera bezprzewodowej komunikacji oraz twórcę pierwszych modeli podręcznej radiostacji. Magnuski stworzył również system umożliwiający lądowanie po zmroku samolotów na lotniskowcach, który pomógł Amerykanom w czasie wojny na Pacyfiku.

Bohaterami filmów są także m.in.: Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi, czy Jan Czochralski – odkrywca w obszarze krystalizacji krzemu. To m.in. dzięki jego metodzie korzystamy dziś z komputerów czy telefonów komórkowych.

Cykl przedstawia również sylwetki Stefana Banacha, Stefana Bryły, Ludwika Hirszfelda, Józefa Hofmanna, Antoniego Kocjana, Kazimierza Prószyńskiego, Zygmunta Puławskiego, Jana Szczepanika, Czesława i Tadeusza Tańskich.

Filmy z cyklu „Geniusze i marzyciele” będą prezentowane premierowo w TVP 1, w każdą środę o godz. 21:00 i powtarzane na antenie TVP Dokument. Materiały będą dostępne również w serwisie VOD TVP.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki