14 października 2020

Spektakl „My psy” z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi inauguruje nowy sezon w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

Po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną wreszcie wracamy na deski najciekawszych scen polskich teatrów i na ekrany komputerów i rzutników w szkołach, by za pośrednictwem transmisji internetowej pokazywać na żywo świetne spektakle wszędzie tam, gdzie nie jest łatwo do nich dotrzeć.

Zaczynamy od muzycznego przedsięwzięcia z Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi pt. „My psy”. Spektakl pokażemy na żywo w jakości HD już 22 października o godz. 10.00.

Udział w projekcie nie wymaga wielu formalności:

  1. Wystarczy zgłosić się do koordynatora regionalnego.
  2. Nowo zgłaszające się szkoły po dokonaniu zgłoszenia powinny odesłać przesłaną przez koordynatora podpisaną zgodę na prowadzenie korespondencji mailowej wraz z zapisami RODO.
  3. Każdorazowo przy okazji transmisji prosimy o podanie liczby oglądających spektakl uczniów – to ważna informacja, która pozwala poprawiać jakość naszej pracy.

Aby obejrzeć spektakl wystarczy:

  1. Mieć dostęp do internetu oraz komputera, aby móc odbierać transmisję na żywo.
  2. Wystarczy zalogować się na podane przez koordynatora każdorazowo w mailu przed spektaklem dane: wejść w przesłany link, wpisać maila, hasło, zaznaczyć checkbox. Warto zrobić to kilka dni przed transmisją oraz ok. 20 minut przed rozpoczęciem spektaklu w dniu transmisji – aby upewnić się, że wszystkie aspekty techniczne nie zawodzą.
  3. Cieszyć się spektaklem – można przyciemnić salę, wykorzystać rzutnik, aby większy ekran umożliwił lepszy odbiór granego całkowicie na żywo w wybranym teatrze w Polsce spektaklu pokazywanego w jakości HD.

Poniżej krótki opis najbliższej październikowej realizacji wraz z danymi dostępu do niej:

„My psy”
Na nieczynnym wysypisku śmieci na skraju miasta mieszka sfora bezdomnych psów. Każdy z nich ma własną historię, smutną i gorzką. Bandą dowodzi Czarny – młody, agresywny, niechętny ludziom. Mała naiwna Kropka została przez człowieka porzucona, jamniczka Rasowa po śmierci swojego pana została zapomniana w pustym mieszkaniu przez jego rodzinę, a stary cyrkowy pies Cichy nie ma już więcej siły bawić publiczności. Jest jeszcze trzymający fason pies-inteligent Mądrala, udający, że wszystko jest ok. Ze swoim psim losem dawno pogodzili się stary pies Kulawy, nieufna Ładna, a duży i łagodny Wierny wciąż czeka na „swojego Człowieka”. Lecz zamiast się smucić i zamartwiać, psy próbują nadal cieszyć się życiem – bo taka już jest psia natura: radosna i optymistyczna! Wkrótce do sfory dołącza Kot, uroczy kłamca i sybaryta, przyzwyczajony do życia „na poziomie”.
Historia jego upadku tylko potwierdza fakt, że nagła zmiana skutkująca całkowitą odmianą losów może spotkać każdego i każdy może nagle stać się biednym i bezdomnym, bez względu na swój dotychczasowy status społeczny.

Gdy nad głowami porzuconych zwierząt zbierają się chmury – ich wysypisko ma zostać zlikwidowane, a na jego miejscu powstanie nowe osiedle – rodzą się nowe wyzwania i pytania – czy poradzą sobie bez pomocy człowieka? Jak pisze autor sztuki – Pies Henio – „Opowiadając o psach chcę rozmawiać z dziećmi o bezdomności i wykluczeniu, o tych, którym się „nie udało”. Czy jesteście pewni, że nic podobnego Was w życiu nie spotka? Mam nadzieję, że dzięki mojej sztuce zostanie uratowany chociaż jeden pies czy kot. A dzięki
niemu Wy – ludzie. Żeby uratować świat, nic więcej nie trzeba.”

Reżyseria: Przemysław Dąbrowski
Scenografia i kostiumy: Mateusz Atman
Muzyka: Lena Ledoff
Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski
Przygotowanie wokalne: Adam Rymarz
Inspicjentka: Hanna Molenda
Występują: Magdalena Kaszewska, Kamila Salwerowicz, Lucyna Szierok-Giel, Maja Wachowska (gościnnie), Przemysław Dąbrowski, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Konrad Michalak, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Krzysztof Pyziak
Transmisja HD: 22 października godz. 10.00
Czas trwania: I akt 10.00 – 10.45
przerwa – 10.45 – 10.55
II akt – 10.55 – 11.40
Spektakl dla widzów: od kl. I szkoły podstawowej.

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl, prosimy o kontakt z TVP3 KIELCE. Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl

Koordynator „Internetowego Teatru TVP dla szkół” w OTVP KIELCE, z którym mogą kontaktować się szkoły chcące włączyć się do projektu.: Paulina Błaszczyk email: promocja.kielce@tvp.pl.