2 października 2020

Uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

W dniu 28 września 2020 roku odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Organizatorem konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu, którym wręczono dyplomy i nagrody.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i instytucji edukacyjnych. Obecny był Pan Eugeniusz Pelak – Lubelski Wicekurator Oświaty, Pan Andrzej Miskur przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego, Pani Anna Augustyniak – przedstawiciel prezydenta Miasta Lublin, Pan Grzegorz Figiel – Zastępca
dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. W trakcie uroczystości została zaprezentowana wystawa prac plastycznych oraz zostały wyświetlone filmy autorstwa laureatów Konkursu.

W gronie laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie z województwa świętokrzyskiego. Wyróżnienia otrzymali: w kategorii prace literackie – Michał Chrzanowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie; w kategorii prace multimedialne – Piotr Werens ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej i Kamil Erbel z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kazimierzy Wielkiej.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie: https://konkurswykleci.pl/2020/03/09/wyniki-ix-edycji-ogolnopolskiego-konkursu-zolnierze-wykleci-bohaterowie-niezlomni/

Dzień przed uroczystym podsumowaniem odbyło się zgrupowanie laureatów Konkursu. Laureaci i wyróżnieni wraz z opiekunami przeszli z przewodnikiem po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. W takcie przejścia szlakiem mieli okazję zapoznać się z historią Lublina i Polski z pierwszych lat okupacji sowieckiej ziem polskich po zakończeniu II wojny światowej. Następnie uczestnicy wzięli udział w objeździe autokarowym po miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie. W jego trakcie odwiedzili m.in. były sowiecki obóz koncentracyjny NKWD na Majdanku, obóz koncentracyjny NKWD-UB w Krzesimowie oraz obóz Smiersza w miejscowości SkrobówKolonia koło Lubartowa. Wieczorem uczestnicy zgrupowania wzięli udział w wykładzie oraz prezentacji umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych, która została przeprowadzona przez przedstawiciela Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Grenadiere”.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.