23 września 2020

Laureaci 6. edycji programu ADAMED SmartUP

Dobiegł końca kolejny etap 6. edycji programu dla młodzieży uzdolnionej w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych ADAMED SmartUP. 7 września, podczas gali finałowej, ogłoszono nazwiska 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów. W gronie laureatów znalazła się Róża Okoń absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. To ukoronowanie ich pracy podczas letniego obozu naukowego ADAMED SmartUP oraz wysiłku włożonego przez lata we własny rozwój.

Nagrodę główną programu stanowi cykl indywidualnych konsultacji edukacyjnych, trwający przez cały rok szkolny. W jego ramach laureaci będą rozwijać swoje zainteresowania naukowe pod opieką mentorów. Dzięki dodatkowym indywidualnym zajęciom mogą m.in. przygotować się do konkursów przedmiotowych i egzaminów oraz pracować nad ciekawymi projektami badawczymi. Po roku troje uczniów, najbardziej wyróżniających się potencjałem i robiących największe postępy, otrzyma stypendium finansowe na dalszy rozwój naukowy. Pełna lista uhonorowanych podczas tegorocznej gali uczniów dostępna jest na stronie adamedsmartup.pl.

Laureaci nagrody głównej zostali wybrani spośród uczestników letniego obozu naukowego. Wzięło w nim udział 50 nastolatków, pochodzących ze wszystkich 16 województw. To młodzież szczególnie utalentowana w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Na obóz zostali zakwalifikowani w wieloetapowej rekrutacji, do której zarejestrowało się w pierwszym etapie ponad 8 tys. osób. Już sam udział w rekrutacji pomógł uczniom w rozwoju naukowym. Jego częścią była bowiem gra online, wymagająca od uczestników samodzielnego poszukiwania informacji, weryfikowania danych oraz nauki krytycznego myślenia.

Obecnie rozpoczęła się rekrutacja do kolejnej 7. edycji programu. Jest ona otwarta dla uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat. Rejestracja prowadzona jest poprzez stronę: adamedsmartup.pl. 1 października wystartuje natomiast rekrutacyjna gra online, w której do 15 stycznia 2021 r. zarejestrowani użytkownicy będą zbierać punkty za rozwiązywanie zadań i naukowych zagadek. Osoby z najwyższym wynikiem otrzymają szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji i zakwalifikowanie się na przyszłoroczny obóz naukowy.

Program został objęty honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.