23 września 2020

Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” – eliminacje wojewódzkie

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Stowarzyszenie PASSIONART, zapraszają dzieci, młodzież i osoby dorosłe do wzięcia udziału w eliminacjach do V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta
Kielce Bogdan Wenta.

Festiwal będzie składał się z dwóch etapów:

  • Eliminacje uczestników z woj. świętokrzyskiego odbędą się w dniach 15-16 października 2020 r. w Kieleckim Centrum Kultury (pl. Moniuszki 2B).
  • Przesłuchania finałowe oraz Koncert Galowy połączony z rozdaniem nagród w terminie 13-15 listopada 2020 r. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie .

Zgłoszenia należy nadsyłać do 09.10.2020 r. na adres: joanna.urbanowska@ipn.gov.pl

Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie IPN: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/110825,Eliminacje-V-Ogolnopolskiego-Festiwalu-Piosenki-Niezlomnej-iNiepodleglej-Kielce.html

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki, a także zachowanie od zapomnienia piosenek śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa, Henryk Rasiewicz „Kim” był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich. Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię Rozszumiały się wierzby płaczące – Noc zapada nad cichym jeziorem. Przepiękna ballada Na znojną walkę, autorstwa „Kima” stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.

Festiwal stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów – świadków tamtych dni, stanowi spełnienie i doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu.

Przedmiotem festiwalu są piosenki i pieśni partyzanckie, obozowe, patriotyczne, związane tematycznie i chronologicznie z okresem od 1768 do 1989 roku, od Konfederacji Barskiej przez utratę Niepodległości, czasy Powstań Narodowych, I Wojnę Światową i odzyskanie Niepodległości, Międzywojnie, II Wojny Światowej, funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, okresem Powstania Warszawskiego, walką o pełną niepodległość Polski, prowadzoną przez Żołnierzy Niezłomnych oraz okresem poprzedzającym i tworzącym dzieje Solidarności.

Koordynator: Joanna Urbanowska-Kwietniewska
Kontakt: tel. (41) 340 50 70, tel. kom. 666 010 615