19 czerwca 2020

„Re-open EU”: Komisja Europejska uruchamia nową platformę internetową z myślą o bezpiecznym przywróceniu swobodnego przepływu osób i turystyki w UE

Komisja Europejska uruchomiła platformę internetową „Re-open EU”, która zawiera podstawowe informacje umożliwiające bezpieczne wznowienie swobodnego przepływu osób i turystyki w całej Europie.

Aby pomóc ludziom w planowaniu bez obaw podróży i wakacji w okresie letnim i później, na platformie dostępne będą w czasie rzeczywistym informacje na temat sytuacji na granicach, dostępnych środków transportu, ograniczeń dotyczących podróżowania, środków w zakresie zdrowia publicznego i bezpieczeństwa, takich jak utrzymywanie dystansu fizycznego lub noszenie masek ochronnych, a także inne praktyczne informacje dla podróżnych. Platforma „Re-open EU” jest jednym ze środków zapowiedzianych przez Komisję w jej pakiecie dotyczącym turystyki i transportu z dnia 13 maja, mających pomóc w bezpiecznym przywróceniu podróży i turystyki w UE przy jednoczesnym zachowaniu koniecznych środków ostrożności w zakresie zdrowia. „Re-open EU” będzie funkcjonować jako główny punkt odniesienia dla osób podróżujących w UE, ponieważ gromadzi w jednym miejscu aktualne informacje od Komisji i państw członkowskich. Narzędzie to umożliwi przeglądanie informacji dotyczących poszczególnych państw członkowskich UE za pomocą interaktywnej mapy, zawierającej aktualne informacje na temat obowiązujących środków krajowych, a także praktyczne porady dla osób  odwiedzających dany kraj.

Platforma jest łatwo dostępna na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych poprzez następujący link „Re-open EU”: reopen.europa.eu. Platforma „Re-open EU” i zawarte na niej informacje dostępne są w 24 językach urzędowych UE.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju