17 czerwca 2020

Wózek to tylko rzecz. Scenariusz lekcji i film edukacyjny, który oswaja z niepełnosprawnością.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej” zaprasza nauczycieli szkół podstawowych do bezpłatnego skorzystania z materiałów edukacyjnych opracowanych przez fundację. Scenariuszowi lekcji towarzyszy 15-minutowy film edukacyjny, w którym udział wzięli podopieczni fundacji.

Osoby z niepełnosprawnością napotykają wiele barier w życiu codziennym. Bariery architektoniczne można zlikwidować i wymaga to zwykle sporych nakładów finansowych.

Są też inne bariery – te, które tkwią w nas… Ich usuwanie najlepiej zacząć jak najwcześniej. Dlatego od wielu lat fundacja prowadzi zajęcia w przedszkolach i szkołach, opracowuje scenariusze lekcji, które pomagają nauczycielom oswajać uczniów z tematem niepełnosprawności.

Bohaterami filmu są Klaudia i Bartek – podopieczni fundacji i zawodnicy drużyny koszykówki na wózkach Mustang Young. Nastolatkowie mówią o niepełnosprawności, o swoim życiu, marzeniach, pasjach, ale też problemach i wyzwaniach. Mówią o tym, że niepełnosprawność oznacza pewne ograniczenia w życiu, ale dodają, że nie ogranicza ich marzeń.

Materiały zostały przygotowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać zarówno w klasie podczas lekcji jak też online. Wystarczy, że nauczyciel prześle uczniom link do filmu, a następnie podczas spotkania online przeprowadzi lekcję według proponowanego scenariusza. Wszystko powinno zająć jedną godzinę lekcyjną.

Materiały można bezpłatnie pobrać ze strony:
https://podajdalej.org.pl/aktualnosci/wozek-to-tylko-rzecz-scenariusz-lekcji-i-film-edukacyjny-ktory-oswaja-z-niepelnosprawnoscia/