18 maja 2020

„Zdrowo maluchowo” – zabawa i edukacja z fundacją ziko dla zdrowia

„Zdrowo maluchowo”, to nazwa nowego cyklu edukacyjnego Fundacji Ziko dla Zdrowia, przygotowanego z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W ramach tej inicjatywy na stronie internetowej Fundacji regularnie będą publikowane materiały edukacyjne, dzięki którym przygotowanie i przeprowadzenie wartościowych zabaw z dzieckiem będzie dla każdego rodzica lub opiekuna proste i przyjemne.

Materiały publikowane w cyklu „Zdrowo maluchowo” związane będą z tematyką zdrowia: właściwym trybem życia, zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną, czy higieną osobistą. Skorzystanie z nich jest darmowe i nie wymaga żadnego logowania. Każda z proponowanych zabaw będzie obejmowała jedno zagadnienie, w ramach którego przygotowane będą trzy dokumenty:

  • Krótki artykuł dla rodziców lub opiekunów, dotyczący treści zajęć.
  • Propozycja scenariusza zabawy do zapoznania się przez rodzica lub opiekuna.
  • Karta pracy dla dziecka (kolorowanka).

Przygotowanie się do przeprowadzenia zabaw edukacyjnych zajmuje najwyżej kwadrans (trzeba przeczytać artykuł i scenariusz oraz przygotować kilka rekwizytów). Jeżeli jest taka możliwość – warto również wydrukować przygotowane przez Fundację materiały, ale nie jest to konieczne – zabawy można przeprowadzić bez wydruków, korzystając tylko z dodatkowych 2 kartek papieru. Proponowane scenariusze są podstawową bazą do zabaw – ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacać je o własne pomysły i dostępne w domu materiały edukacyjne (np. książki, filmy animowane itp.).

To, jak dużo czasu zajmie jedna zabawa zależy wyłącznie od dzieci: ich możliwości, chęci i motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań. Każda z zabaw podzielona jest na kilka mniejszych bloków, co stwarza możliwość przeprowadzenia jednej zabawy w kilku częściach.

Materiały są publikowane na stronie: https://www.zikodlazdrowia.org/dopobrania/zdrowo-maluchowo/