29 kwietnia 2020

Solidarność w praktyce – Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności w czasach pandemii w województwie świętokrzyskim

Europejski Korpus Solidarności jest nową inicjatywą Unii Europejskiej. Umożliwia on młodym ludziom udział w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego – we własnym kraju lub za granicą – które przynoszą korzyści społecznościom w całej Europie. W korpusie mogą uczestniczyć osoby w wieku od 17 do 30 lat. Członkowie korpusu mogą być wybierani i zapraszani do udziału w szerokiej gamie projektów takich jak: pomoc w zapobieganiu klęskom żywiołowym i odbudowa w następstwie klęsk, pomoc w ośrodkach dla osób ubiegających się o azyl czy rozwiązywanie problemów społecznych w różnych społecznościach. Więcej informacji na temat EKS można znaleźć na stronie https://eks.org.pl/.

W związku z pandemią koronawirusa w całej Europie wielu wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności było zmuszonych lub podjęło decyzję o pozostaniu w krajach, gdzie zdecydowali się na wolontariat. Choć wszyscy obawiają się choroby, nie mogą siedzieć bezczynnie. Działają na rzecz innych, bardziej bezbronnych, pomagają rodzicom w organizacji czasu dzieciom, szukają nowych form wsparcia dla swoich lokalnych społeczności. Blisko 300 zagranicznych wolontariuszy włączyło się aktywnie w działania społeczne w kilkunastu polskich miastach. Nie zdecydowali się na powrót do swoich rodzinnych stron, chcą pomagać nadal w Polsce. Wolontariusze współpracują również w sieci: za pomocą mediów społecznościowych dzielą się swoimi pomysłami, udoskonalają je i wykorzystują do stworzenia czegoś nowego. W ten sposób powstała, na przykład, inicjatywa wspólnego koncertu, który pod przewodnictwem wolontariuszy z Leszna przygotowuje kilkunastu uczestników Projektów Wolontariatu z całej Polski. Lekcje online dotyczące zanieczyszczenia powietrza dla krakowskich uczniów, zajęcia językowe dla najmłodszych w Klimontowie, dostarczanie paczek żywnościowych do seniorów i chorych Szczecinian, szycie maseczek dla kieleckich i wrocławskich szpitali – to tylko niektóre inicjatywy zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności przebywających w tej chwili w Polsce. Wolontariuszy wspierają polskie organizacje, które koordynują projekty młodych ludzi. Bez działań pracowników tych instytucji wolontariusze nie mogliby nieść pomocy innym. Koordynatorzy kontaktują się z polskimi placówkami potrzebującymi pomocy, wykorzystują swoje sieci kontaktów, by zapewnić wolontariuszom materiały niezbędne do realizacji ich pomysłów. Starają się również wspierać młodych społeczników psychologicznie i dbają o to, by nie stracili zapału.

W województwie świętokrzyskim, wolontariusze z Europejskiego Korpusu Solidarności także włączyli się w szereg działań wspierających walkę z pandemią koronawirusa. Jedną z organizacji goszczących wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Wolontariusze z RCW na co dzień współpracują z wieloma szkołami i przedszkolami w województwie świętokrzyskim, natomiast w czasie kwarantanny szukają oni nowych rozwiązań, aby móc wspierać i pomagać innym. Już od kilku tygodni Regionalne Centrum Wolontariatu włącza się w szycie maseczek dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W szycie masek zaangażowali się wolontariusze z Armenii i Turcji, przebywający od września w Kielcach na projekcie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności oraz inni wolontariusze lokalni. Dzięki połączeniu wspólnego zapału, w kolejnych tygodniach zostanie przekazanych około 3000 maseczek ochronnych. Pozostali wolontariusze, którzy na co dzień działają lokalnie są obecnie zaangażowani w udzielanie korepetycji online – zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Jeśli uczeń potrzebuje pomocy, może napisać e-mail na kontakt@centrumwolontariatu.eu, w którym wskaże z czego i na jakim poziomie wymaga wsparcia. Podczas kwarantanny za pomocą komunikatorów internetowych wolontariusze przeprowadzają zajęcia z języka hiszpańskiego, angielskiego i włoskiego. Powstają także aplikacje do nauki języka angielskiego, oparte na ciekawych grafikach i związanych z nimi frazami w języku angielskim. Wolontariusze przygotowują w językach obcych prezentacje o swoich krajach, które przybliżają ich kulturę, historię, ale też i np. aspekty kulinarne. Dzięki współpracy wolontariuszy i uczniów powstaje w języku angielskim Katalog Gier i Zabaw dla Dzieci i Młodzieży, opisujący zabawy z różnych zakątków Europy. Wolontariusze aktywnie włączają się w wirtualne obchody różnych świąt i uroczystości, np. tworząc krótki film z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych.

Załączniki

EKS - Zdjęcia (1)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 225 KB
EKS - Zdjęcia (2)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 208 KB
EKS - Zdjęcia (3)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 179 KB
EKS - Zdjęcia (4)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 62 KB
EKS - Zdjęcia (5)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 74 KB
EKS - Zdjęcia (6)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 315 KB
EKS - Zdjęcia (8)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 200 KB
EKS - Zdjęcia (9)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 141 KB
EKS - Zdjęcia (10)
Data: 2020-04-29, typ pliku: JPG, rozmiar: 206 KB