20 marca 2020

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono z inicjatywy Prezydenta RP w 2018 r. Dzień ten obchodzony jest 24 marca i ma charakter państwowy. Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest to dzień szczególny, ponieważ ustanowiono go w rocznicę śmierci patronów naszego Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej. Wraz z ukrywanymi u nich Żydami z rodzin Goldmanów zostali oni rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 r.

W związku z zaistniałym zagrożeniem epidemiologicznym uroczyste obchody dnia 24 marca br. zredukowane zostały do złożenia wieńców na grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej, przy pomniku Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci oraz pomniku poświęconym pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli na placu muzealnym.

Muzeum zaprasza do śledzenia wydarzenia na oficjalnym profilu Facebook Muzeum – na bieżąco będzie trwać kampania upamiętniająca oraz popularyzująca ideę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przygotowano również spot, a także wiele niezwykłych historii, w tym biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca.

Szczegółowe informacje: https://muzeumulmow.pl/pl/aktualnosci/narodowy-dzien-pamieci-polakow-ratujacych-zydow-pod-okupacja-niemiecka-w-muzeum-polakow-ratujacych-zydow/