2 marca 2020

Spektakl „Tristan i Izolda” z Teatru Lalek  Banialuka w Bielsku Białej w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

Najbliższa, marcowa transmisja iTeatru, odbędzie się 4 marca o godz. 11.30 i będzie to spektakl „Tristan i Izolda” pokazany na żywo z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Historia o miłości, której legenda sięga aż XII wieku. Inspiracja literacka dla twórców średniowiecznej literatury, ale również współczesnych, bo tę historię opowiadamy według scenariusza Marty Guśniowskiej.

Tristan i Izolda to adaptacja celtyckiej legendy o odwiecznej miłości, najbardziej archetypiczna miłosna opowieść, znana i powtarzana od wieków we wszystkich kręgach kulturowych. Historia pełna namiętności i zdrady inspiruje twórców nieprzerwanie do dziś, będąc podstawą wielu scenariuszy filmowych, a także słynnej opery Wagnera.

Na scenie Banialuki oglądamy ją we współczesnej interpretacji Petra Nosálka, znanego z pięknych, epickich realizacji klasycznych dzieł, w tym obsypanej nagrodami „Balladyny”.

Czy dzieje wielkiego uczucia, rozegranego przed wiekami, zderzone z systemem wartości właściwym nowoczesnej publiczności, zachowają ponadczasowy, uniwersalny wymiar? Bogata, pełna odniesień i symboli rzeczywistość sceniczna przynosi obraz ogromnej miłości dwojga ludzi, która dotyka ich w okolicznościach niepozwalających na szczęśliwe spełnienie. On – zaufany rycerz wielkiego Władcy, któremu wiezie oblubienicę, a Ona – przyrzeczona innemu. Przeznaczenia nie sposób oszukać, dlatego gorące uczucie staje się niszczycielską siłą. To la maladie, choroba miłości i nadziei, która niesie zgubę Zakochanym, ale i krzywdzi wszystkich wokół.

Każda z kobiet otaczających Tristana obdarzona jest symbolicznymi właściwościami – Izolda Jasnowłosa to miłość i namiętność, Izolda o Białych Dłoniach to macierzyństwo i opiekuńczość, a Brangien – unicestwienie i śmierć – które złożone tworzą jedność, nadającą ludzkiemu istnieniu sens i rytm.

Tristan i Izolda to widowisko urzekające wizualnie. Niezwykle staranna, wysmakowana kompozycja scen, plastyczna uroda obrazów, gra świateł, efektowne kostiumy i oryginalne pomysły scenograficzne kreują świat pociągający i niezwykły. Obecność multimediów pozwala stworzyć olśniewającą, wielowymiarową rzeczywistość. Widzów zaciekawią starannie przemyślane zabiegi scenograficzne, dzięki którym budowany jest monumentalny świat. Przy pomocy małej łódeczki, ustawionego na scenie małego zbiornika wodnego i użyciu nowoczesnych środków scenicznych, pozwalających zwielokrotnić go do działającego na wyobraźnię żywiołu, publiczność podróżuje z Tristanem po bezkresnych wodach oceanu…

Na uwagę zasługują wyraziste kreacje aktorskie. Znakomita obsada z intrygującym Tristanem (Ziemowit Ptaszkowski) i piękną Izoldą (Magdalena Obidowska) na czele gwarantują dużą dawkę emocji. Tristan i Izolda w Teatrze Banialuka to widowisko piękne i poruszające, pozwalające uwierzyć w baśń o takiej miłości, która potrafi przezwyciężyć nawet śmierć.

 • Reżyseria: Petr Nosálek
 • Scenografia: Eva Farkašová
 • Muzyka: Piotr Klimek
 • Muzykę nagrali artyści w składzie: Mateusz Czarnowski (akordeon/lira korbowa/flety/dudy), Elżbieta Bogusz (cymbały/dulcymer), Tomasz Nawrocki (bębny/tamburyn), Piotr Klimek (psałterium, bębny)
 • Układ tańca: Krystian Olma
 • Autor: Marta Guśniowska wg Josepha Bédiera
 • Scenografia: Eva Farkašová

Obsada:

 • Lucyna Sypniewska
 • Magdalena Obidowska
 • Małgorzata Bulska
 • Radosław Sadowski
 • Ryszard Sypniewski
 • Władysław Aniszewski
 • Włodzimierz Pohl
 • Ziemowit Ptaszkowski

Transmisja w HD: 4 marca godz. 11.30

Czas trwania: 1 h 30 min.

Spektakl dla widzów od 15 lat.

Również tym razem pedagodzy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie przygotowali scenariusz zajęć warsztatowych dedykowanych spektaklowi. Nauczyciele będą mogli się  z nim zapoznać pod tym linkiem: http://teatrotekaszkolna.pl/konspekt/detal?id=275&fbclid=IwAR3ATdoEGiIRfzXIJ–nF4Hwjh2vg4vNn2zE8IXItstb8yvC3RCCb4s5LWY

Chętne szkoły, które chcą obejrzeć spektakl, prosimy o kontakt z TVP3 KIELCE. Aby zgłosić szkołę do projektu na ten spektakl, należy przesłać na adres: promocja.kielce@tvp.pl maila z pocztowymi danymi adresowymi szkoły, numerem telefonu, adresem mailowym oraz przybliżoną liczbą uczniów, którym spektakl zostanie pokazany. Na maile zgłoszeniowe czekamy do ostatniego dnia przed spektaklem. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu kom 605 605 448. Wszelkie informacje na temat projektu wraz z wymaganiami technicznymi znajdą Państwa na jego stronie internetowej: www.iteatr.tvp.pl.

Koordynator „Internetowego Teatru TVP dla szkół” w OTVP KIELCE, z którym mogą kontaktować się szkoły chcące włączyć się do projektu.: Paulina Błaszczyk  email: promocja.kielce@tvp.pl, mobile: 605 605 448