19 lutego 2020

Projekcja filmu „Polskie Państwo Podziemne 1939 – 1945”

W związku z 78. rocznicą powołania Armii Krajowej, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach zaprezentowany zostanie film dokumentalny przedstawiający działania zbrojne, struktury cywilne, administracyjne i polityczne tworzące Polskie Państwo Podziemne. Mowa jest m.in. o strukturach administracyjno-politycznych Delegatury Rządu na Kraj, o tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działalności Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podziemnym wymiarze sprawiedliwości i programie „działań przyszłościowych”.

„Polskie Państwo Podziemne 1939 – 1945” w reżyserii Andrzeja Sapii nie tylko skupia się na działaniach wojennych, ale również przedstawia całościowo unikatowe w skali europejskiej zjawisko tamtego okresu, jakim w rzeczywistości okupowanej Polski były struktury cywilne, administracyjne i polityczne tworzące fenomen Polskiego Państwa Podziemnego.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.

Projekcja filmu „Polskie Państwo Podziemne 1939 – 1945” – Kielce, ul. Warszawska 5, 25 lutego 2020 r., godz. 17.00