31 stycznia 2020

IPN „Historia dla każdego”: wykład „Jałta – symbol zdrady”

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na wykład Edyty Krężołek „Jałta – symbol zdrady” poświęcony konferencji przywódców trzech wielkich mocarstw, na której zadecydowano o kształcie powojennego świata, w tym Polski. Spotkanie odbędzie się 4 lutego o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.

Jałta zajmuje wciąż ważne miejsce w pamięci historycznej Polaków. Zasługująca na potępienie „zdrada Zachodu” to w naszym kraju istotny element etyczny w debacie o polityce międzynarodowej. Podczas rozpoczętej 4 lutego 1945 r. na Krymie konferencji, Wielka Trójka: Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill zdecydować miała m.in. jak ma wyglądać współdziałanie wojsk sojuszniczych na terenie Niemiec w ostatnich miesiącach wojny, co dalej z pokonaną III Rzeszą oraz jaki będzie powojenny porządek świata. No i wreszcie: co z przyszłą Polską? Do dziś Jałta pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu.

Wykład Edyty Krężołek będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski.