27 stycznia 2020

Projekt edukacyjny „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz”

Dzięki współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Fundacji Wiara i Prawda, przy wsparciu finansowanym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powstał projekt edukacyjny „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz”. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do zapoznania się z przygotowanymi materiałami.

W ramach projektu powstał pakiet edukacyjny (scenariusz lekcji, karty refleksji i karty pracy) oraz film poświęcony losom obywateli II RP w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady.

Pakiet jest dostępny w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i hebrajskiej, film – w języku polskim i angielskim. Scenariusz lekcji przygotowali  eksperci Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Został on oparty na losach sześciorga młodych ludzi (są to Bogdan Bartnikowski, Czesław Kempisty, Zofia Łyś, Rutka Laskier, Edward Paczkowski oraz Marian Turski). W materiałach pojawiają się też biogramy i relacje więźniów Auschwitz: Haliny Birenbaum, Batszewy Dagan, Józefa Garlińskiego, Israela Gutmana, Janiny Iwańskiej, Romana Kenta oraz rtm. Witolda Pileckiego.

Scenariusz lekcji, karty pracy oraz karty refleksji są dostępne na stronie Muzeum (w języku polskim i hebrajskim) – zobacz stronę

Dystrybucją informacji, pakietu edukacyjnego i filmu zajmuje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau – w tym w ramach warsztatów dla nauczycieli, edukatorów i przewodników, a także za pośrednictwem newslettera.

Nagrody i nominacje filmu dokumentalnego „Świadkowie. Obywatele polscy w KL Auschwitz”

  • 22.09.2019 r. na XXXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2019  film „Świadkowie” otrzymał I nagrodę w kategorii MARTYROLOGIA NARODU jako „Bardzo starannie i profesjonalnie zrealizowany film edukacyjny”.
  • 09.11.2019 r. na XIV FESTIWALU POLONIJNYM „LOSY POLAKÓW 2019” film zdobył nagrodę w kategorii „Filmu ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia”.

Obecnie z inicjatywy Rady ds. Edukacji o Holokauście trwają prace nad filmami dokumentalnymi z okazji 75. Rocznicy obchodów wyzwolenia obozów w Gusen i Ravensbruck. Filmy będą gotowe na początku kwietnia.