11 grudnia 2019

Projekcja filmu „Sprawa Emila B.”

Historia Emila Barchańskiego, siedemnastoletniego ucznia liceum w Warszawie, zabitego w stanie wojennym, jednej z najmłodszych ofiar tego okresu będzie tematem kolejnego spotkania w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, 17 grudnia 2019 r. o godz. 17.00.

Film w reż. Małgorzaty Imielskiej, jest próbą rekonstrukcji historii Emila Barchańskiego, który w lutym 1982 r., wraz ze swymi kolegami, podpalił pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Niespełna miesiąc potem został aresztowany. Zmuszany do fałszywych zeznań torturami ugiął się, ale tylko na chwilę. Mimo różnych gróźb odwołał swoje zeznania w sądzie, w czasie publicznej rozprawy swojego kolegi, Marka Marciniaka. Kilka tygodni później zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. W spektaklu historię Emila opowiada jego matka, która straciła nadzieję, że pozna prawdę o śmierci syna. Przy każdej próbie wznowienia sprawy myślała, że uda się coś wyjaśnić i za każdym razem musiała pogodzić się z przegraną. Prokurator, który podejmuje się rozwikłania zagadki tej śmierci, w 2007 roku też nie jest w stanie dotrzeć do dokumentów, które z całą pewnością stwierdzałyby, kto był sprawcą.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.