29 listopada 2019

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Ta data ma na celu nie tylko przypominać o profilaktyce HIV/AIDS, ale też uwrażliwiać na problem epidemii tej choroby oraz na sytuację dotkniętych nią ludzi.

Od 12 lat w ramach Światowego Dnia AIDS przeprowadzana jest też kampania pod wspólnym hasłem „Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy”. Co roku zmienia się przesłanie kampanii – w ten sposób zwraca się uwagę społeczności na świecie na poszczególne problemy związane z epidemią AIDS. W tym roku kampania organizowana jest w myśl przesłania „Społeczności mają wpływ”.

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Na obecność wirusa HIV można wykonać bezpłatne, anonimowe testy. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Więcej informacji o obchodach Światowego Dnia AIDS można znaleźć na stronie: https://www.unaids.org/en/resources/campaigns/WAD_2019