27 września 2019

List Ministra Edukacji Narodowej do szkół z okazji 80. rocznicy powstania Szarych Szeregów

Dziś, 27 września br. w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i w rocznicę powstania Szarych Szeregów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował list do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. W swoim liście minister przypomniał o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie. Szef MEN skierował prośbę do dyrektorów i nauczycieli o zwrócenie uwagi na działalność tych organizacji, zachęcając jednocześnie do wspierania ich bieżącej aktywności.

– Spadkobiercami i kontynuatorami zarówno etosu harcerskiego, jak również tradycji patriotycznych są organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie działające obecnie w naszym kraju. W istotny sposób wspierają one rozwój i wychowanie młodego człowieka. Harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia Ojczyźnie. Pomaga kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne. Bycie członkiem organizacji harcerskiej uczy solidarności, współpracy oraz odpowiedzialności za drugą osobę – napisał minister edukacji.

Minister Dariusz Piontkowski przypomniał w liście o genezie powstania święta Polskiego Państwa Podziemnego.

– Data święta została wybrana nieprzypadkowo. 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski,  która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Był to fenomen na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego obejmowały nie tylko pion wojskowy, ale również oświatę, kulturę czy wymiar sprawiedliwości – podkreślił minister edukacji.

Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP, potocznie określający także cały Związek Harcerstwa Polskiego podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Szare Szeregi powołało 27 września 1939 w Warszawie grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej w mieszkaniu Szefa Głównej Kwatery Męskiej Stanisława Borowieckiego. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej.

Źródło: www.men.gov.pl

Załączniki