24 września 2019

Sportowe Świętokrzyskie – Europejski Tydzień Sportu 2019 – inauguracja działań sportowych

Kuratorium Oświaty w Kielcach, w ramach wspierania sportu w świętokrzyskich szkołach zainicjowało obchody Europejskiego Tygodnia Sportu. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej promująca sport i aktywność fizyczną w całej Europie. W obchody ETS wpisują się przedsięwzięcia sportowe o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Celem tej ogólnoeuropejskiej kampanii pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) jest zachęcenie wszystkich, w tym dzieci i młodzież, do aktywnego trybu życia. W Polsce Europejski Tydzień Sportu jest obchodzony po raz piąty. Działania sportowe będą się odbywać w świętokrzyskich szkołach i placówkach oświatowych w dniach 23-30 września 2019 r.

Europejski Tydzień Sportu w województwie świętokrzyskim rozpoczął się od wizyty Pana Kazimierza Mądzika – Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Szkole Podstawowej nr 39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach, która może się pochwalić licznymi sukcesami na polu sportowym.

Oficjalna inauguracja Europejskiego Tygodnia Sportu – Sportowe Świętokrzyskie 2019, odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie. W uroczystości udział wzięli: Pani Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Pan Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, Pan Tomasz Lato – Wójt Gminy Masłów, Pan Zbigniew Wojciechowski – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii, Pan Karol Kucharczyk – Prezes Świętokrzyskiego Związku Zapasów i Sumo, świętokrzyscy sportowcy, piłkarze ręczni: Panowie Sławomir Szmal i Radosław Wasiak oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych.

Uroczystość rozpoczął Pan Marcin Gawron, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie. Nawiązując do tradycji sportowej szkoły, Pan Dyrektor przywitał gości i młodzież czekającą na sportowe zmagania. Następnie, głos zabrała Pani Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, która wyraziła poparcie dla idei promowania sportu i aktywności fizycznej, zarówno w szkole, jaki i poza lekcjami. Pani Wojewoda zwróciła uwagę na to, że dzięki takim działaniom województwo świętokrzyskie będzie widoczne w całej Europie. Z kolei, pan Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, podkreślił fakt, iż ponad 500 zgłoszeń szkół i placówek oświatowych w kwestii działań sportowych organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu jest dobrym sygnałem dążenia do jeszcze lepszych wyników sportowych w województwie świętokrzyskim, co z pewnością przełoży się na zdrowie i dobrą formę uczniów i uczennic. Wójt gminy Masłów, pan Tomasz Lato powitał zgromadzonych i podkreślił sportowy charakter gminy i okolicznych szkół.

Po oficjalnym otwarciu Europejskiego Tygodnia Sportu odbyły się zawody halowej piłki nożnej oraz turniej piłki ręcznej dla szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego. Po sportowych zmaganiach Kurator Oświaty wręczył puchary, dyplomy i nagrody dla zwycięzców i wszystkich uczestników zawodów sportowych.

Kolejne rozgrywki sportowe organizowane przez Kuratorium Oświaty w Kielcach odbędą się 25 września w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Będzie to turniej piłki siatkowej dziewcząt i chłopców ze szkół ponadpodstawowych.