4 września 2019

IV edycja szkolenia metodycznego dotyczącego pozaszkolnej edukacji historycznej w poobozowych miejscach pamięci w Lublinie

Państwowe Muzeum na Majdanku serdecznie zaprasza nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na IV edycję szkolenia metodycznego dotyczącego pozaszkolnej edukacji historycznej w poobozowych miejscach pamięci: Historia Majdanka na kartach komiksu – między nowoczesnym a tradycyjnym przekazem edukacyjnym 19 października 2019 r.

 Miejsce: Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, ul. Droga Męczenników Majdanka 67, godz. 9:00 – 17:00

Wizyty w poobozowych miejscach pamięci należą do jednej z najważniejszych form pozaszkolnego nauczania historii najnowszej, zalecanych w szkolnej podstawie programowej. Warsztaty metodyczne mają na celu zainspirowanie i zachęcenie nauczycieli do korzystania z takiej możliwości dydaktycznej. W trakcie szkolenia uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak ciekawie opowiadać o przeszłości oraz poznają metody pracy z uczniami w muzeach upamiętnienia, dostosowane do wrażliwości i zainteresowań współczesnego odbiorcy.

Głównym celem tegorocznej edycji szkolenia jest przedstawienie historii byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz losów ludzi z tym miejscem związanych z wykorzystaniem niecodziennego źródła, jakim jest komiks. Czy takie wydawnictwo może odgrywać rolę poznawczą, inspirującą do poznania historii obozu koncentracyjnego i losów więźniów? Czy rysunki mogą pełnić funkcję dydaktyczną? Na te pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas warsztatów partycypacyjnych.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny i traktowany jako kurs dydaktyczno-metodyczny podnoszący kwalifikacje zawodowe, dlatego uczestnicy otrzymają imienne zaświadczenia o jego ukończeniu. Wszyscy biorący udział w szkoleniu otrzymają także najnowsze wydawnictwo Muzeum – komiks „Chleb wolnościowy”, a także materiały przybliżające historię KL Lublin.

Wypełnioną kartę zgłoszenia oraz podpisane (odręcznie i zeskanowane) oświadczenie prosimy przesłać drogą mailową na adres: m.rusek@majdanek.eu do dnia 20 września 2019 r. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod numer 81 710 28 27.

Wstępny program:

  • 9.00–9.30  Powitanie i rejestracja uczestników
  • 9.30–12.30  Zwiedzanie Muzeum
  • 12.30–13.00 Przerwa na kawę
  • 13.00–14.15 „Najbardziej marzyliśmy o chlebie na wolności…” – historia obozu opowiedziana rysunkiem. Prezentacja multimedialna: Jak opowiedzieć o traumatycznej historii obozów koncentracyjnych wykorzystując komiks?
  • 14.15-15.15 „Bo chleb to było bogactwo…” – komiks jako niestandardowe narzędzie edukacyjne. Zajęcia partycypacyjne w dwóch grupach na podstawie treści komiksu „Chleb wolnościowy”.
  • 15.15-15.30 Przerwa na kawę
  • 15.30-16.45 Dyskusja, refleksje, podsumowanie spotkania

Załączniki

Oświadczenie o ochronie danych osobowych
Data: 2019-09-04, typ pliku: DOCX, rozmiar: 17 KB
karta zgłoszenia
Data: 2019-09-04, typ pliku: DOCX, rozmiar: 57 KB