30 sierpnia 2019

„A więc wojna!” – wykład Edyty Krężołek z cyklu „Historia dla każdego”

Traktaty pokojowe zawarte po zakończeniu I wojny światowej nie zdołały zapewnić Europie trwałego pokoju. Do państw, które czuły się szczególnie upośledzone przez „system wersalski”, należeli obydwaj najpotężniejsi sąsiedzi Polski: Rzesza Niemiecka i Rosja Sowiecka. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne rządy tych dwóch krajów starały się na wszelkie sposoby doprowadzić do rewizji postanowień traktatów pokojowych z lat 1918–1921.

3 września 2019 r. o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach odbędzie się wykład Edyty Krężołek z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach, który przybliży polityczne przygotowania do agresji na Polskę, dokonywane poprzez próby izolowania jej w latach trzydziestych XX w. Militarne przygotowania do wojny przedstawione zostaną na podstawie niemieckich i sowieckich planów agresji, polskiego planu obrony oraz porównania proporcji sił.

Wykład będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski.